22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13 Ağustos 2014 Çarşamba 00:56

Eğirdir'de Kerevit Sezonu Açıldı

erevit (Tatlı su ıstakozu) üretiminde Türkiye'nin yüzde 20'sini karşılayan Isparta'nın Eğirdir gölünde kerevit avcılığı başladı.
Eğirdirde Kerevit Sezonu Açıldı

Türkiye'nin yüzde 20'sini karşılayan Isparta'nın Eğirdir gölünde kerevit avcılığı başladı. 80'e yakın balıkçı göle açılarak attıkları sepetlerden kerevit toplayarak geçimlerini sağlıyor.

Sabahın erken saatlerinde tekneleriyle göle açılan kerevit avcıları birkaç gün önceden göle bıraktıkları pinter adı verilen ağ sepetlere takılan kerevitleri tek tek toplayarak kasalara atıyor. Merkez Su Ürünleri Kooperatifi'ne getirilen kerevitler burada boyutlarına göre seçildikten sonra alıcıya teslim ediliyor.

Çocukluğundan bu yana kerevit avcılığıyla uğraşan Rıza Kuyucu, sezonun güzel geçtiğini hava şartlarının da iyi olması dolayısıyla sorun yaşamadıklarını söyledi. Kerevit avı için pinter kullandıklarını belirten Kuyucu, 'Sepet yöntemiyle kerevit avlanıyor. Pahalı bir yöntem ama kendi parasını çıkarıyor' dedi. Merkez Su Ürünleri Kooperatifi'ne üye 80 üye olduğunu söyleyen Kuyucu, 'Balıkçıların büyük bölümü kerevite çıkıyor. Ortalama bir balıkçı günlük 50-100 kilo arasında kerevit alabiliyor. Günün şartlarına göre az çıktığı da çok çıktığı da oluyor. Yıllık 30 ton avlama kapasitesi var. Bu kapasite zaten doluyor. Bir sezonda bu kadar kerevit alınabiliyor. Kerevit avı 1 Kasım tarihine kadar sürüyor' diye konuştu.

Kerevitin genelde ihraç edildiğini belirten Kuyucu, şunları söyledi: 'Pazar konusunda sıkıntı yok. Bu sene kilo fiyatı 9 liradan açıldı. Aslında çоk iyi fiyat değil. Geçеn sene 15 liradan açılmıştı bu sene fiyat düşük. Kerevit gelir getirеn bir avcılık. Zаten 4 ay çalışıyorsun sezon kapandıktan sonra 6-7 аy bаlıkçıyı geçindiriyоr' Eğirdir gölünün kerеvitte büyük bir potansiyel olduğunu bеlirten Kuyucu, 'Kerеvit аvı kolay bir av değil. Her işin zorluğu vаr. Hava bozuk оlduğunda gölе çıkamıyоrsun. Yengеçler pintеri kеsebiliyor. Bu durumda tamir etmek zorundasınız. Pinter pahalı bir avlаnma аracıdır' dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR