24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
08 Mart 2012 Perşembe 11:04

Eğirdir'de Tüccarlar "Hal Kayıt Sistemi" Konusunda Bilgilendirildi

Eğirdir'de düzenlenen toplantıda tüccarlara"Hal Kayıt Sistemi" anlatıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü proje eğitmeni Ceyhun Uzun, Hal Kayıt Sistemi'nin toptancı hali içinde ve dışında işlem gören sebze ve meyvelerin cinsine ...
Eğirdirde Tüccarlar Hal Kayıt Sistemi Konusunda Bilgilendirildi

Eğirdir'de düzenlenen toplantıda tüccarlara"Hal Kayıt Sistemi" anlatıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü proje eğitmeni Ceyhun Uzun, Hal Kayıt Sistemi'nin toptancı hali içinde ve dışında işlem gören sebze ve meyvelerin cinsine, miktarına, fiyatına ilişkin bilgilerin elektronik ortamda tutulması, izlenmesi ve duyurulmasını, meslek mensuplarının kayıt altına alınmasını, buna yönelik veri tabanının oluşturulmasını ve toptancı halleri arasında ortak bilgi paylaşımı ve iletişiminin sağlanmasını amaçladığını söyledi.

Uzun, 5957 sayılı Hal Kanunu ve bu kanuna dayanılarak hazırlanan 2011/1 sayılı Sebze Meyve Ticareti ile Hal Kayıt Sistemi Hakkında Tebliğ ile yayımlanarak yürürlüğe giren sistemin tüm Türkiye'deki meyve ve sebze ticaretine düzen getirdiğini kaydetti.

Ceyhun Uzun, şöyle konuştu: "Tebliğin amacı, sebze ve meyve ticaretinin kaliteli, standartlara ve gıda güvenliğine uygun olarak serbest rekabet şartları içinde yapılmasını sağlamak, toptancı hali içinde veya dışında işlem gören sebze ve meyvelere ilişkin bilgileri elektronik ortamda tutmak, izlemek ve duyurmak, meslek mensupları ile ilgilileri kayıt altına almak, bunlara yönelik veri tabanı oluşturmak ve toptancı halleri arasında ortak bilgi paylaşımı sağlamaktır" dedi.

Eğitim çalışmasında hal kayıt sistemine www.hal.gov.tr adresinden nasıl girileceği uygulamalı olarak anlatıldı.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR