21 Eylül 2017 Perşembe

Kadir YAVUZ / Ajans32

Ekmek İsrafı..

08 Kasım 2011 Salı 14:41

EKMEK ISRAFINA DUR DENİLMELİ!

 

Bir gazetede okuduğum bir habere değineceğim… Bu haberle ilgili daha önceleri birçok defa yazdım.

 

Ne kadar yazsak, az bu konuyla ilgili ve ne kadar dövünsek, çırpınsak az! Hani: “Kızını dövmeyen dizini dövermiş” derler ya, biz de şu israfçıları uyarmazsak vebali, günahı bizden sorulur. O nedenle, ben uyarayım insanımı, o ne ederse etsin… Kararını kendisi versin. Yapıp, yapmamak kendisinin bileceği bir şey!

 

Haber şöyleydi… Türkiye’de günde 82 milyon ekmek üretiliyor… Bunun 77 milyonu tüketiliyor diğeri gerek fırınların fazla ekmek üretmesinden ve gerekse diğeri de, ülkemiz insanının eve fazla ekmek almasından dolayı artan ekmekler çöpe atılıyor.

 

Çöpe atılan ekmek sayısı, birçok ülkenin nüfusundan fazla! Yani, bizde çöpe atılan ekmek Afrika’nın açlık sıkıntısı çeken Somali’sinin açlığını giderebilecek sayıda!

 

Bazen şunu söylerim… Bizler, tam manasıyla zekâtımızı versek, ülkemizde aç kalmaz… Fakir kalmaz. Hakikaten, kazandığımızda; fakirin hakkının olduğunu birçok zenginimiz unutmuş durumda! Sonra o mal hayır vermiyor, ya canına bir hastalık musallat oluyor, 3-5 ay içinde ahrete gidiyor, ya da ölümünden sonra bıraktığı mal mirasçılar arasında rahat paylaşılmıyor. Zekâtı verilmemiş mal, kavgalara sebebiyet veriyor. Ama hiç kimse, bu kavgaların sebebini verilmeyen zekâtta aramıyor.

 

Evet, zekâtımızı vermenin yanında, birazda israftan bahsedelim. İsraf, korkunç denecek kadar fazla… Sebze hâllerinin çevrelerinde veya pazarlarda atılan sebze meyveler, 5 yıldızlı otellerin restoranlarında; açık büfelere hazırlanıp tüketilemeyen yemek artıkları kaç Somali doyurur.

 

Somalili vatandaşlar var, aramızda! Geçici olarak sığınmışlar ülkemize! Isparta’da bir veya birkaç mahalleye yerleştirilmiş olan ve yakından tanıdığım özellikle tanıştım Somalili vatandaşların her ne kadar Sosyal Hizmetler yardımcı oluyorsa da; yeterli olmadığını gidip evlerine bizzat bakarak müşahede ettim. Afrika’ya yardım yapanlar, Somalililer içinizde; gidin sizde evlerine bakın, onların nasıl yaşadığını bizzat görün. Buraya kadar yanımıza gelmiş olan bizlere sığıntı gibi sığınmış olan o zavallıların yaşamlarını görün. Afrika’ya kadar gitmeye gerek yok! Üstelik bu yardımlarımız afakî manada çok yüksek meblağlar tutmuyor. İsraf ettiklerimizi bir gözden geçirsek sanıyorum yeterli olacak.

 

Vali Memduh Oğuz Bey’in Somalili vatandaşlarla beraber Altınbaşak’ta açtığı iftar yemeği çok isabetli bir teşebbüs… Sevindirici bir adım! Bunları zenginlerimiz hazır yemek yaptırıp, bizzat evlerine götürüp dağıttırarak yapabilirler de!

 

Bizzat, Mimar Sinan Camisinin önünde kendisiyle tanıştığım ve telefonlaştığımız Fatma isimli bir Somalili vatandaşımızla görüşüyorum. Arada bir karınca kararınca yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama benim yaptığım yeterli değil! Gelin, israf ettiklerimizi gözden geçirelim ve hep beraber yardımcı olalım.

 

Somali’ye gitmek elbette bizzat orada yaşanılanları görmekte takdire şayan bir şey! Başbakanımızın attığı adımı küçümsemek, onu siyasete indirgemek çok yanlış! Yanlış olduğu gibi basitlik! Öyle görmemeli! Yap sende yap! Yapamıyorsan, yapılan şeylere karşı saygılı ol.

Ancak, Somali’yle ilgili çalışmalar yapabilirsiniz… Orada yapılan korsancılığı yakın takibe alabilirsiniz. Altın madenlerini kimlerin sömürdüğünü ifşa edebilirsiniz. Hükümetsiz, iktidarsız, yolsuz, susuz, elektriksiz ve evsiz barksız yaşanılmayacağını dile getirebilirisiniz. Bütün bunların hâlli için çözüm önerileriniz olabilir, hatta bir uğraşı içine girebilirsiniz.

 

O zaman halk sizin yanınızda olur. O zaman Somalili, mülteci olarak yaşamak yerine kendi ülkesinde olur.

 

Dilenmez… El açmak kolay değil… İstemek kolay değil.

 

Allah, değil sadece Somaliliyi, bizim milletimizi de, muhannete muhtaç ettirmesin.

Gerek o insanlara gerek bizim ülkemizin insanına yardımcı olmak istiyorsak öncelikle israflarımızı bir gözden geçirelim.    

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR