18 Ağustos 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Ağustos 2018 Cuma 10:07

El Sanatları Türklerde Çok Daha Önemliymiş

El Sanatları Türklerde Çok Daha Önemliymiş
El Sanatları Türklerde  Çok Daha Önemliymiş

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) 2018 Türkçe Yaz Okulu öğrencileri, Isparta Belediyesinin Elizi Mağazasını ziyaret etti.

Yurt dışında faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüleri ve enstitü ile protokolü bulunan üniversitelerin Türkoloji bölümü öğrencilerinden oluşan katılımcıların yanı sıra Türkiye’yi ve Türkçeyi yakından tanımak isteyen çok sayıda öğrencinin ziyaret ettiği Elizi Mağazası büyük beğeni topladı. 14 farklı ülkeden 23 öğrenci el işlerinin yapıldığı atölyeleri gezdi ve yapılan çalışmaları yakından görme fırsatı elde etti. Elizi Mağazasını ziyaret eden misafir öğrenciler ülkelerine götürmek üzere hediyelik eşya aldı. 

Elizi Mağazasını ve atölyeleri gezen ve hayranlıklarını gizleyemeyen öğrenciler şunları söyledi:

“Her şey çok güzel ve özel, büyük bir emek var. Isparta çok güzel. Çok şanslıyız. Kumaşlar çok güzel, ipek. Bayanlar için bu eserler büyük önem taşıyor. Bizim ülkemize göre çok güzel, farklı. Görmediğimiz eserleri gördüm. Burada her şey bulunabilir. Güzel bir hayat kurabilmek için bayanların böyle güzel şeylerle başlaması lazım. Geçmişini yitiren, geleceğini bitirir derler. Burada geçmişi yansıtan çok güzel eserler var. Geçmişini bilmeyen, geleceğini kuramaz diye düşünüyorum. Böyle eserler olduğu müddetçe ülke hiçbir zaman yok olmaz ve o ülke dünyada daha da tanınır diye düşünüyorum. El sanatları Türklerde daha da önemliymiş. Ülkeme döndüğümde bu gördüklerimi anlatacağım. Burada büyük emekler verilmiş, tamamen el emeği. Herkes burada kendi yeteneklerini ortaya çıkarmış” dediler. 

 
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR