19 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Mart 2013 Cuma 16:16

Elektronik Sigaraya Yasak

Sağlık Bakanlığı'nın onay vermemesine rağmen yüksek satış rakamlarına ulaşan elektronik sigaraya yasak geliyor.
Elektronik Sigaraya Yasak

Sağlık Bakanlığı, sigarayı bırakmak isteyenler arasında gittikçe yaygınlaşan elektronik sigarayla ilgili yeni düzenlemeler yapıyor. Elektronik sigaranın ithalatı ve satışı eczaneler dâhil her yerde yasaklanacak. Ürünün reklâmları durdurulacak. Yasa dışı yollardan ürünü ithal eden ve satanlara yönelik cezalar artırılacak. Böylelikle elektronik sigara için ruhsat başvurusu yapılamayacak.

Sigarayı bırakmak için kullanılan elektronik sigaranın ruhsatsız satılması yasaklanmıştı. Bu yasağa uyulmaması üzerine ürünün, ithalat ve satışı tamamen yasaklanıyor.

Sağlık Bakanlığı 2008 yılında yaptığı düzenleme ile elektronik sigaranın ruhsatlandırma sürecini zorlaştırmıştı. Buna göre ürün, içermiş olduğu nikotin maddesi nedeniyle nikotin kartuşları ‘tıbbi ürün’ olarak, aktif maddeyi vücuda verme aracı olan cihazlar ise ‘tıbbi cihaz’ olarak tanımlandı. Böylelikle iki ayrı birimden ruhsat alınması zorunluluğu getirildi. Son adımda ise Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’ndan onay alınması şart koşuldu.

Ancak elektronik sigaranın başta eczaneler olmak üzere birçok yerde satışının kolayca yapılıyor olması ve ürüne rağbetin gittikçe artması bakanlığı harekete geçirdi. Bakanlık, ruhsatlandırma dâhil ürünün ithalat ve satışını tamamen yasaklayacak. Ürünün reklâmları durdurulacak. Yasa dışı yollardan ürünü ithal eden ve satışını yapanlara yönelik cezalar artırılacak.

Konuyla ilgili olarak Tütün ve Alkol Düzenleme Kurulu(TAPDK) elektronik sigaranın içimsel ve şekilsel olarak sigaranın özelliklerini taşıdığı yönünde görüş bildirdi. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, elektronik sigara cihazlarının dumanında 'dietilen glikol' denen bir maddeye rastlandığını iddia ediliyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR