22 Eylül 2017 Cuma

Kadir YAVUZ / Ajans32

Elma Bahçesi Gelendost Belediye Başkanı Mehmet Sezgin’leyim…

24 Haziran 2015 Çarşamba 17:16

Gelendost İlçesi, 5700 nüfuslu bir yer. Yaklaşık 14 yıldır, gidip geldiğim bir ilçemiz. Dershanede çalıştığım yıllar, ilçeden ve ilçeye çok yakın olan Yaka Kasabasından, öğrencilerimiz oldu.

Ve yıllar sonra gazeteci olarak 2-3 defa geldim, belediye başkanıyla görüştüm. Yapılanları, yapılamayanları başkandan dinleyeyim, dedim. Kilit insan oydu, ilçenin mimarıdır o ilçenin belediye başkanı… Başkan çalışıyorsa, o ilçenin insanı, başkanına sahip çıkar. 2-3 dönem başkan yapar.

Gelendost Belediye Başkanı Mehmet Sezgin, 2004-2009 yıllarında 1. Dönem başkanlığını yapmış. 2009’da bağımsız adaylığını koymuş, bir bağımsız aday daha varmış, oy pusulasında, ikisi yan yana… Karışıklıktan olsa gerek, yanlış kullanılan oylar yüzünden o seçimi 17 oyla kaybetmiş.

2. dönemi, Mart 2014 seçimi! AKP’den belediye başkanı olarak seçiliyor.

Çoktandır tanışıyoruz ama neler yapıp yapmadığını soramıyor ve yazamıyordum. Köşeme alacağım şekliyle bir yazı hazırlamalıydım. Haber muhabiri olsam, belediye binasının fotoğrafını çeker haberin üstüne yerleştirirdim veya kilit başkanın kilit taşlarının görüntüsünü çeker, haberin arasına işlerdim. Onları yapamıyorum.

‘Projelerinizden bahseder misiniz?’ Dedim, Mehmet Sezgin Başkana!

Kaç aydır, ilçeye girerken ve çıkarken ki, gördüğüm ve dikkatimi çeken yol çalışmalarıyla, faaliyetlerini anlatmaya başladı.

“1-Gelendost, giriş çıkış yoluna, yol ve kaldırım çalışmaları; taş döşeme, kilit taşı döşeme çalışmalarının bir bölümü tamam, diğer bölümüne devam ediliyor.

2-Çarşı içi özürlü yol çalışmaları dâhil bitirildi.

3-Belediyeye ait olan araç parkı yenileme çalışmaları devam ediyor.

4-Bir çöp aracı, bir adet Didromek Bekoloder teslim alındı. Üç adet damperli kamyon sözü bitirildi, teslimatını bekliyoruz.

5-2005’de kendi dönemimde faaliyete geçirilip, sonra atıl hâle getirilen kilit taş şantiyesi çalıştırılmaya başlandı.

6-Geçmiş dönemde alınıp, icra vasıtasıyla yatırılan(çalıştırılmayan) asfalt şantiyesi ve diğer ekipmanların borçları ödenerek çalışmaya başlandı.

7-Toplu konut idaresine yaptırılacak olan 2. Etap Toki Konutları yazılım ve peşinat alımları başladı.

8-Mezbahane yapımı için bakanlık izinleri alınarak proje hazırlandı. İpart kaynakları açıklanmasıyla yapım aşamasına geçilecek.

9-Sanayiyle ilgili olarak hazineye ait olan arazinin tahsisi ve imar çalışmalarına başlandı.

10-Otogar projesi yapıldı. İnşaat için kaynak bekleniyor.

11-Miryekefalon Kültür Merkeziyle ilgili bakanlığa projeler teslim edildi.

12-Sosyal çalışmalar kapsamında bayanlara yönelik olarak organizasyon yapılarak Çanakkale ve Urfa-Mardin gibi şehirlere görsel seyahatler yapıldı.”

Başkanla görüşünceye kadar rahat 1, 1,5 saat beklemiştim. Cuma namazı saatine 10 dakika kadar bir vakit kalmıştı. Bu sohbetimizin konuları, yazıma yeter ve artardı bile!

1291 yılı yapımı, Merkez Abdulgaffar Camii’nde Cuma Namazını kılıp, ilçe minibüsüyle dönmek üzere ilçeden ayrıldım. İlçenin en işlek caddelerinin yol yapımı nedeniyle bozuk oluşu minibüs şoförlerini çileden çıkarıyor. Aracın içinde sağ sol yaparken, oruç olmam münasebetiyle, sarsıldığımı resmen yaşadım.

Köy Garajında minibüsten ineceğim sıra, şoförün dikkatini çekmiş olacağım ki, ‘Ne iş yapıyorsunuz?’ sorusuyla karşılaştım. ‘Gazeteciyim’ dedim. ‘Yollarımızın durumunu yazar mısın?’ dedi. ‘Yazarım tabii ki! Zaten başkan o konuyla ilgili görüşlerini beyan

etti’ dedim. Bir günde, iki defa ilçeye gidiş geliş yapan bir araç sahibi için yol çok önemliydi. Ayrıca Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin gerek kira ve gerekse ilçedeki diğer mağduriyetleriyle ilgili de yazmamı istediği şeyler oldu. O dert, maalesef Isparta içinde geçerli, bir dert! Belediyeler, pansiyonculuğa mı soyunmalı, ne dersiniz? Öğrenci yurdu veya apartlar yapabilirler ve bünyelerinde kuracakları şirketler aracılığıyla rahatlıkla da işletebilirler aslında!

Yol çalışmalarının bir an önce bitmesi dileğiyle, başkana başarılar diliyorum.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR