22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
24 Mayıs 2013 Cuma 12:58

Emekliler İçin Son Bir Hafta!

Geçtiğimiz ocak ayında yasalaşan sosyal güvenlik paketiyle borçlu emeklilerimize ödeme kolaylığı getirildi.
Emekliler İçin Son Bir Hafta!

Geçtiğimiz ocak ayında yasalaşan sosyalgüvenlik paketiyle borçlu emeklilerimize ödeme kolaylığıgetirildi. Peki kim bu borçlu emekliler?

Bunlar:
1- Emekli olduktan sonra şirket ortağı olan, dükkan açan veyataşımacılık yapmak üzere araç alan yani bir şekilde vergiyetabi olarak çalışmaya devam edenler. Bu emeklilerimizin SGK'ya sosyal güvenlik destek primi ödemeleri gerekiyordufakat pek çoğu zamanında ödeme yapmadı. Faiziyle birlikte biriken borçlar 15-20 bin liraya ulaştı.

2- İkinci grup emeklilerimiz, emekli olduktan sonra kamuda veya kamuya ait şirketlerde çalışmaya başlayanlar. Normalde bunların emekli maaşlarının kesilmesi gerekiyordu. Ancak maaşını kestirmeyip de hem çalıştığı kurumdan hem de SGK'dan çift maaş alanların emekli maaşını SGK kesti ve geriye dönük borç çıkardı. Bu borçlar da faiziylebirlikte 40-50 bin liralara ulaştı.

Binlerce borçlu emeklinin maaşından kesinti başlayınca, konu Meclis'in gündemine geldi ve borcun bir kısmının silinmesi, kalanının da 36 aya kadar taksitlendirilmesi formülü benimsendi.

31 MAYIS SON TARİH
Bu ödeme kolaylığından yararlanabilmek için emeklilerimizin en geç 31 Mayıs Cuma günü SGK birimlerinebaşvurmaları gerekiyor. Emeklilerimiz peşin ödemeyi tercih ederlerse borç aslına sadece enflasyon farkıuygulanacak. Peşin ödemeyi de en geç 31 Mayıs mesai bitimine kadar yapmaları gerekiyor. Taksitliseçenekleri seçenler:

- Altı taksit için %5

- Dokuz taksit için %7

- On iki taksit için %10

- On sekiz taksit için %15 fark ödeyecekler.

Taksitler iki ayda bir ödenecek ve böylece ödeme süresi 36 aya kadar uzamış olacak.

MERAK EDİLEN SORULARDAN
Soru: Sadettin Bey, ben 08.11.2005 tarihinde işe başladım. İşveren beni 27.10.2008 tarihinde haklı bir sebep belirtmeden kıdem ve ihbar tazminatımı ödeyerek işten çıkarttı. Ancak 08.11.2008 tarihinde tekrarişe çağırarak ödemiş oldukları ihbar tazminatını iade etmem şartıyla tekrar işe başlatmış oldu. Şimdi de 19.07.2013 tarihinde iş akdimin feshedileceğini ve günlük iki saat iş arama izni kullanmak şartıyla ihbar tazminatımı vermeyeceğini söylediler. Şimdi benim kıdem tazminatım 8.11.2005 tarihinden itibaren mi yoksa ikinci girişim olan 8.11.2008 tarihinden itibaren mi hesaplanacak? Bir de daha önce iade ettiğim ihbar tazminatımı şimdi alabilir miyim? Fatih K.

Cevap: Fatih Bey, daha önce işten çıkarılırken kıdem tazminatınızı aldığınız için şu an sadece 2008 sonrası çalışmalarınız için tazminat alabilirsiniz. Ayrıca işveren size ihbar öneline uygun olarak önceden bildirimde bulunduğu için ihbar tazminatı talep edemezsiniz.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR