24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Temmuz 2014 Perşembe 12:55

Engellilere 36 Bin Lira Hibe Desteği

Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, engelli vatandaşlara yönelik projelere destek verecek. Bu kapsamda, kendi işini kurmak isteyen engellilere 36 bin lira hibe proje desteği sağlanacak.
Engellilere 36 Bin Lira Hibe Desteği

Isparta Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, ‘Engellilere Yönelik Proje desteği Başvuru Rehberi’ni yayınladı. Konuya ilişkin bilgi veren İş Kur İl Müdürü Hüseyin Ergin, engelli vatandaşlara yönelik projelerle ilgili başvuruların başladığı bildirildi. Ergin, ‘Engellilere Yönelik Proje Desteği Başvuru Rehberi’ne göre, sivil toplum kuruluşları, özel sektör iş yerleri, üniversiteler ve engelliler gibi gerçek ve tüzel kişiler, il içinde uygulanmak şartıyla proje başvurusu yapabilecekler. Tüzel kişiler, kendi işini kurma dışında projeleri hazırlayabilecekler." dedi.

Projeler, bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle çalışma gücünün en az yüzde 40’ından yoksun olduğu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelenen ve çalışabilir durumda olan engellilere yönelik hazırlanacak. Girişimcilik sertifikası almış veya iş kuracağı alanda sertifika sahibi engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projelere toplamda 36 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacak.

DESTEK VERİLECEK ALANLAR
Destek verilecek olan alanlara ilişkin de bilgi veren Ergin, "Kuruluş işlemleri desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar gibi masraflar için en fazla 2.000 TL. İşletme gideri desteği: Kurulan işletmeye 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 4.000 TL. Kuruluş desteği: İşletmenin kuruluşundan itibaren 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, sarf malzemesi, ofis malzemesi gibi maliyetler için en fazla 30.000 TL. Destek verilen proje kapsamında kurulan işletmenin kuruluş tarihinden itibaren en az 2 yıl fiili olarak faaliyetine devam etmesi şart olup aksi durumun tespiti halinde kuruluş desteği olarak yapılan ödemeler yasal faizi ile birlikte geri alınacaktır." diye konuştu.

İş Kur İl Müdürü Hüseyin Ergin, engellinin bir işyerinde iş bulmasını, işe uyumunu, etkin ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak destek teknolojileri ile ilgili projelerin yanı sıra; Engelli bireylerin işe kabulü için hazırlanmasını, işe yerleşmesini, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasını temin edecek projelere, Engellilerin toplumsal entegrasyonuna ve rehabilitasyonuna hizmet eden, istihdam edilebilirliklerini artırmayı amaçlayan mesleki eğitim ve rehabilitasyon amaçlı projelere de finansal destek sunulabileceğinin altını çizdi.

Son başvuru tarihi 12 Eylül 2014 olarak belirlenen projelerin teklifleri, İş kur İl Müdürlüğü'ne elden verilecek veya posta yoluyla gönderilecek.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR