26 Eylül 2017 Salı

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Ensest İlişki Senaryoları

18 Temmuz 2011 Pazartesi 09:47
Topluma yeni yeni modeller sunan TV dizileriyle işledikleri konularla toplumu yangının eşiğine getiriyorlar. Senaristler senaryolarını ağız birliği yapmışçasına ahlaksızlık ve aldatma üzerine kurguluyor. Ahlaki çöküntülerin ve gayri meşru ilişkilerin diziler yoluyla normalleştirilmesinin akıllara toplum mühendisliğinin farklı bir boyutunu getiriyor.

Diziler öyle tutuldu ki sınırları aşarak Arap ülkelerinde bile izlenme rekorları kırıyor.
Kitleleri ekran başına kilitleyen dizilerde işlenen konular ise toplumsal ahlakı hiçe sayıyor. Dizi kahramanları sanki senaristlerle sözbirliği etmişçesine hep gayri meşru ilişki yaşıyor ahlaksızlığı aşk adına savunuyor. Dizilerde örnek alınan karakterler ya eşlerini aldatıyorlar ya da gayri meşru şekilde hamile kalıyorlar.

İşte dizilerde seyircilere örnek model olarak çıkartılan karakterler:
— Aşk ve ceza dizisinde Yasemin hiç tanımadığı savaş ile gayri meşru ilişki yaşıyor ve hamile kalıyor.
— Ezel dizisinde, Eyşan, Ömer ile gayrimeşru ilişki yaşıyor çocuk sahibi oluyor.
— Unutulmaz dizisinde, Eda, Harun ile gayri meşru ilişki yaşıyor.
— Ömre bedel dizisinde, Ömür, Cesur ile gayri meşru çocuk doğuruyor.
— Bir umut olsam dizinde, Mustafa’nın tecavüz ettiği Narin.
— Küçük kadınlarda, Timcinin zorla birlikte olduğu Elif’te gayri meşru çocuk sahibi oluyor.
İşin en iğrenç yönü ise bazı dizilerin bu ahlaksız konular üzerine kurgulanmış olmasıdır.

Örneğin, Aşkı Memnu yani, yasak aşk dizisi yenğesiyle birlikte olup amcasını aldatan karakterler, aile içi ahlaksızlıkları meşrulaştırmak için aşk kavramını istismar ediyor.

Yaprak dökümü senaryosu da tamamen aile içi sapkınlıklar üzerine kurgulanmış. Kız kardeşler birbirlerinin eşleriyle gayri meşru ilişkiler yaşıyorlar.
Dizilerin buluştuğu ortak tema ise içler acısı. Dizilerin genelinde aldatma ve zina normal bir ilişki tarzıymış gibi gösteriliyor. Çocuklarında izlediği diziler, bombardımana tutulan kitleler arasında ise, ahlaki yozlaşmaya ve aile yapısının bozulmasına yol açıyor.
Aldatma ve zinayı adeta teşvik eden dizilerde boşanma olayları çoğalırken Ensest ilişkiler karsısında akla şu soru geliyor yetkililer nerede?

Ensest ilişki:

Cinsel ilişkide bulunan çiftlerin aralarında kan bağı bulunması durumu, öteden beri çeşitli toplumlarda tartışma konusu olmuştur. Akraba aşkı adı verilen bu durum hem neslin sağlıklı gelişimi açısından, hem de ahlaki bir sorun olarak çoğu toplumlarda anormal karşılanmış ve yasaklanmıştır. İlk tabular, akraba aşkıyla ilgilidir.

İlkel toplumlarda sınır tanımaz bir cinsel ilişki kombinezonunun var olduğu sanılmaktadır. Topluluktaki bütün kadınlar erkeklerin, bütün erkekler de kadınlarındır. Erkekler poligini (çok karılı), kadınlar da poliandri(çok kocalı) uygularlar. Karılarla kocalar ortak olduğundan çocuklar da ortaktır. Eski Mısır’da Filistin’ de Araplarda, erkeklerin kız kardeşleriyle, analarıyla cinsel ilişki kurduklarını gösteren belgeler vardır.
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR