21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
04 Kasım 2011 Cuma 15:02

'Eş Durumu' Ataması Yargıya Taşındı

Isparta Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Yıldırım'ın eşi Rabia Yıldırım'ı bir gecede genel sekreter yardımcılığına ardından da Plan Proje Şube Müdürlüğüne ataması mahkemeye taşındı.
Eş Durumu Ataması Yargıya Taşındı

Isparta Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Yıldırım'ın eşi Rabia Yıldırım'ı bir gecede genel sekreter yardımcılığına ardından da Plan Proje Şube Müdürlüğüne ataması mahkemeye taşındı.

Isparta Özel İdaresi Teknik Hizmetler bölümünde görevli Ramazan Furkan, Bölge İdare Mahkemesi'ne, her iki atamayla ilgili yürütmeyi, durdurma istemiyle dava açtı. Dava dilekçesinde Isparta Bayındırlık İl Müdürlüğü çalışanı Rabia Yıldırım'ın, Özel İdare Genel Sekreteri eşi İbrahim Yıldırım tarafından bir gecede genel sekreter yardımcılığına atandığı iddialarına yer verildi. Dava dilekçesinde, Özel İdare Genel Sekreteri Yıldırım'ın yaptığı her iki atamanın da yetki, sebep şekli, konu ve amaç yönüyle düzenlemelere aykırı olduğunu savundu. Dilekçede, Rabia Yıldırım'ın Özel atandığı görevin kamu yararı gibi koşullara uygun yapılmadığı bunun da hukuka aykırı olduğu belirtildi.

Dilekçede, Genel Sekreter Yıldırım'ın eşini genel sekreter yardımcılığına atamasının, kurumun işleyişinin, hakkaniyet ve adalet ölçülerine uygun yönetim ilkelerinin olumsuz yönde etkileyeceği vurgusu yapıldı.

Söz konusu atamanın mevzuata aykırı olduğunun savunulduğu dilekçede, "Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmeliğin 5. maddesinde müdürlük kadrosu görevde yükselmeye tabi kadrolar arasında sayılmış ve bunun da ancak sınavla olabileceği kurala bağlanmıştır. Sınava katılabilmek inçse 1 yıl süreyle aynı kurumda görev yapma şartı getirilmiştir. Yapılan atamalar açıkça bu ilkelere aykırıdır. Sınavsız atama ile eşitlik ilkesi çiğnenmiştir" denildi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR