23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
25 Şubat 2016 Perşembe 12:37

Etnografya Müzesine Ergenekon Uzantısı

Etnografya Müzesine Ergenekon Uzantısı
Etnografya Müzesine Ergenekon Uzantısı

Türkiye'de Haziran 2007'de başlayan ve süreç içerisinde gerçekleştirilen 10.ayrı dalga ile içerisinde eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un da bulunduğu ve 37 kişinin tutuklandığı Ergenekon Operasyonu'na Isparta'dan önemli bir atıfta bulunuluyor.

ERGENEKON MÜZESİ
Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Gökçay girişindeki Etnografya Müzesi'nin uzantısı olarak yapılacak müze içerisinde yer alacak eserlerle ilgili ser verdi, sır vermedi. Müzenin 30 metre karelik bölümünde Türk tarihinde önemli bir yeri olan Ergenekon Destanı ile ilgili anlatımlar ve eserlere yer verileceğini bildiren Günaydın, Ergenekon Operasyonu'na atıfta bulunarak "bir özür niteliğinde olacak" dedi.

Türkiye'de Haziran 2007 tarihinde şu anda yurt dışında kaçan Savcı Zekeriya Öz'ün talimatı ile başlatılan ve zaman içerisinde çok sayıda asker, aydın, gazetecinin tutuklanmasına neden olan Ergenekon Operasyonu'na Isparta'dan önemli bir atıfta bulunulacak.

Isparta Belediyesi'nin Etnografya Müzesi'nin devamı olarak planladığı 2.Müze Projesi kapsamında Ergenekon mağdurlarında özür niteliğinde bir esere imza atılacak. Belediye Başkanı Günaydın, Etnografya Müzesi'nin eski Kirazlıdere Yolu'na kadar olan uzantısı içerisinde Türkiye'ye onur kaynağı olacak eserlerin sergileneceğini söyledi.

2.Müzenin içerisinde yer alacak eserlere ilişkin 'sürpriz' demekle yetinen Belediye Başkanı Günaydın, ancak bir bölümüyle ilgili ağzından baklayı kaçırdı. Müzenin 30 m2'lik bir bölümünde Ergenekon Destanı'na atıfta bulunulacağını belirten Günaydın, "30 metre odanın içerisinde kurduyla, taşlarıyla bizim destanımızı anlatan Türk milletinin destanı Isparta’da yazılacak" diye konuştu. Günaydın, bu eserin Ergenekon'un özrü anlamı da taşıdığını söyledi.

ÖZEL İÇERİKLİ MÜZE
Belediye Başkanı Günaydın Etnografya Müzesi ile ilgili çok tenkit aldığını da belirterek şöyle konuştu: "Acımasız tenkitler aldık. Eleştiren insanlara hiç kızmıyorum. Mimarlar odası başkanı bile tenkit etti. Bazı siyasiler seçimlerde konuştu. Mühürlemeye de geldiler. Biz onları geriye püskürttük ve oranın yapımını tamamladık. Cumartesi günü bin kişi ziyarete geliyor. Bin kişi de Pazar günü alıyor. Diğer günler 300 kişi alıyor. Isparta’ya değer katma açısından etnografya müzesi her şeyin başında geliyor. Bu müzeyi 2 misli büyüklüğünde olacak. 2. Projemiz var. 250 metre. Aylardır çalışıyoruz. Zikzaklı bir proje. Yapısıyla bir bayrak olacak müze. Kanalın üstünde bir çalışma. İçerisinde defalarca tamamen gizli ve açık türk mimarısi var. o bilgiyi o ilmi burada uyguladık. Hemen ihalesini yapacağız. Bu da Isparta’nın en büyük onuru da burası olacak. İçerisine ne koyulacak? Çok özel olacak içerisi. Çocuklarımız torunlarımız onur duyacak. Türkiye’nin onuru olabilir mi acaba diye de düşünüyorum. 30 metre odanın içerisinde kurduyla, taşlarıyla bizim destanımızı anlatan türk milletinin destanı ısparta’da yazılacak."

DEDE KORKUT
Başkan Günaydın, Kirazlıdere Projesi kapsamında da Türk tarihinin onur duyacağı bir eser olacağını söyledi. Kirazlıdere tesisleri içerisinde 'Dede Korkut' heykeli yapılacağını kaydeden Günaydın, "bu sadece Isparta'nın onuru değil, Türkiye'nin onuru, Türklüğün onuru olacak" diye sözlerini tamamladı.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR