25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
18 Mart 2015 Çarşamba 14:54

Ev ve İş Yeri Sahipleri Dikkat!

Ev ve İş Yeri Sahipleri Dikkat!
Ev ve İş Yeri Sahipleri Dikkat!

Isparta Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Zafer Büyüknohutçu, 2014 yılında kira geliri elde edenlerin Gelir vergisi beyanname süresinin 25 Mart Çarşamba günü sona ereceğini belirtti.

Ev ve iş yeri sahiplerinin zor durumda kalmaması için kira gelirlerini doğru bilgiyle doğru zamanda beyan edilmesi gerektiğini belirten Isparta Büyüknohutçu, ”Mesken kiralamalarından 3 bin 300 TL'nin üzerinde, işyeri kiralamalarından ise 27 bin TL'nin üzerinde gelir elde eden mesken sahipleri gelir vergisine tabi tutulmaktadır. Beyanname vermek zorunludur.

Kira gelirleri nedeniyle vatandaşlarımızın ilerde zor durumda kalmamaları için 2014 yılına ait kira gelirlerini doğru ve zamanında beyan etmeleri gerekmektedir. Vaktinden sonra yapılan bildirimler için mesken kiralamalarında 3 bin 300 TL’lik, iş yeri kiralamalarında 27 bin TL’lik muafiyet sınırı dikkate alınmayacaktır” dedi.

Büyüknohutçu, vergi idaresi tarafından istisna sınırının üzerinde olup, beyan edilmeyen kira gelirlerinin tespit edilmesi halinde; hem istisnadan yararlandırılmayacağını, hem de vergilerin vergi zıyaı cezası ve gecikme faiziyle birlikte tahsil edileceğini hatırlattı.

İstisnai sınırın üzerinde kira geliri elde edenlerin herhangi bir cezai işlem görmemeleri için 25 Mart 2015 tarihine kadar kira geliriyle ilgili beyannamelerini vermeleri gerektiğini belirten Büyüknohutçu, ”Vatandaşlarımızın kira beyanı ve diğer mali konularda herhangi bir cezai işlem görmemesi ve beyannamelerinin sağlıklı şekilde verebilmeleri için mutlaka mali müşavirden destek almaları gerekmektedir” İfadelerini kullandı.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR