16 Ocak 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Mart 2017 Çarşamba 23:58

FETÖ Davasında Bugün Yaşananlar

FETÖ Davasında Bugün Yaşananlar
FETÖ Davasında Bugün Yaşananlar

Isparta’da 49’u tutuklu 129 sanıklı FETÖ-PDY davasının son duruşmasında tutuklu sanık Halil Karakoç, Bylock kullandığını itiraf etti. Başka dosyalardaki şüphelilerin bu dosyaya ilişkin ifadelerinin okunduğu duruşmada savcı mütalaasını verdi. İddia makamı tüm tutukluların tutukluluk hallerinin devamını istedi. 

 Isparta'da FETÖ-PDY soruşturması kapsamında haklarında dava açılan ve aralarında eski Isparta Valisi Memduh Oğuz, eski Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Hasan İbicioğlu, bazı eski rektör yardımcılarının da bulunduğu 49'u tutuklu 129 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma sanık sayısının fazlalığı nedeniyle adliye konferans salonunda yapıldı. Akşehir Cezaevinde bulunan tutuklu eski Isparta Valisi Memduh Oğuz, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı.

BYLOCK KULLNDIĞINI AÇAIKÇA SÖYLEDİ

Davanın bugünkü duruşmasında tutuklu sanık dönemin SDÜ Bilgi İşlem Daire Başkanı olan ve siyasilere ait görüntüleri şantaj amaçlı olarak bilgisayarında bulundurmakla suçlanan Halil Karakaoç’a  bir başka FETÖ dosyasına ilişkin kendisi hakkındaki bylock kullandığı suçlaması soruldu.  Bu dosyada da sanık olan Karakoç, telefonuna bylock programı yüklediğini ve kullandığını mahkemede itiraf etti.     

 SOHBET GRUPLARI OLUŞTURULMUŞ

Mahkeme Başkanı Mustafa Yazıcı, farklı dosyalarda şüpheli olanların bu dosyaya ilişkin ifadelerin okumaya devam etti. S. G‘nin okunan ifadesinde davada FETÖ PDY’nin  Isparta mütevelli heyeti olmakla suçlanan kişilerin örgütün üst düzey yöneticisi olduğunu bildiğini söyledi.   Şüpheli, R.D ‘de  Fetullah Gülen cemaatinin sohbet gruplarına ayrıldığını, katıldığı toplantılarda  örgütün il imamı olduğu iddia edilen Osman Demirhan’ın cemaate yakın okullara yardım yapılması gerektiğini anlattığını ifade etti.   Bir diğer şüpheli M. B’de,  Nur cemaatine yakın olduğunu belirterek,   Fetullah Gülen cemaatinin Risale-i Nur’u tahrip ettiğini zamanla anladığını, hatta bu konuda Altınbaşak Eğitim Kurumları’nda katıldığı bir toplantıda Osman Demirhan ile tartıştığını, Demirhan’ın il imama olduğunu, Risale-i Nur’a karşı aldıkları tavır nedeniyle sohbetlerden ayrıldığını  ifade etti.

MÜLAKATTA  O SORULARA BU YANITLARI VERİN

O dönem üniversite sınavlarına hazırlandığını ve  cemaat evinde kaldığını söyleyen M.H il imamı Osman Demirhan’ın kendilerine ‘yüksek yerlere bizden birileri gelmeli’ dediğini, kendisinin askeri sınavlara  hazırlanması için telkin edildiğini, kendisine mülakatlara girdiklerinde  namaz kılıyor musun?  Üstad kimdir? Makbule yedin mi ? gibi sorular sorulduğunda  ‘ cumadan cumaya. Makbule nedir bilmiyorum’ gibi cevaplar vermeleri gerektiği  daha sonra SDÜ’ye yerleşmesi için  kendisine telkinde bulunulduğunu  anlattı.

MAAŞILARIN YÜZDE 10’NUN VERİLMESİ GEREKTİĞİ SÖYLENDİ

Batı Akdeniz Kalınma  Ajansı’nda  uzman olarak göreve başladığını belirten İ. K’de katıldığı toplantılarda maaşlarının yüzde 10’unun yardım amaçlı olarak verilmesi gerektiğinin kendilerine söylendiğini, amiri olan  dönemin BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin’in toplantılara katılması gerektiğini söylediği için toplantılara katıldığını, daha sonra  sohbetlere katılan 2 kişinin BAKA’da birim başkanı olarak görevlendirildiklerini açıkladı.  Cemaatin sohbet toplantılarına katılmak için davanın firari sanığı Numan Tamer’in kendisini yine davanın tutuklu sanığı Cabir Doğan’a gönderdiğini,  katıldığı toplantılarda örgüte yakın okullarda  öğrencilerin ihtiyaçları için para toplandığını  iddia etti      

FETÖ KADROLAŞMASINA GİTTİĞİM KÜLLİYEN YALANDIR

Davada sanıklar kendilerine yöneltilen bu suçlamaları kabul etmezken, dönemin SDÜ Rektörü Hasan İbicioğlu, kadrolaşmaya gitmediğini söyledi. Görev süresince  üniversiteye alınan öğretim elemanı ve çeşitli görevlere getirilen isimlerden bir kaçının FETÖ’den yargılandığını belirterek, “FETÖ’cüleri   nasıl oluyor da işbaşına getirmişim anlamıyorum. Burada yargılananların hepsi benden önceki  rektör tarafından alınmış. Kadrolaşmaya gittiğim külliyen yalandır” dedi .

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ    

İfadelerin okunmasının ardından iddia makamı mütalaasını verdi. İddia makamı, 49 tutuklunun  bu aşamada tutukluluk hallerinin devamını, adli kontrol tedbirlerinin devamını, hakkında yakalama emri çıkarılan sanıklara ilişkin infazın beklenmesini  istedi.   

Duruşmanın öğlenden sonraki bölümünde ise sanık avukatlarının şuana kadar ki devam eden sürece yönelik savunmaları alında mahkeme heyeti duruşmayı yarına  erteledi.       

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR