23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Şubat 2012 Çarşamba 07:06

Fransa'da "Utanç Yasası" İptal Edildi

Fransa Anayasa Mahkemesi "Utanç Yasası"nı iptal etti. Fransa'da Anayasa Mahkemesi 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasayı iptal etti.
Fransada Utanç Yasası İptal Edildi

Fransa Anayasa Mahkemesi "Utanç Yasası"nı iptal etti. Fransa'da Anayasa Mahkemesi 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasayı iptal etti.Mahkeme yasayı anayasaya aykırı buldu.

Anayasa Mahkemesi, utanç yasasının, anayasanın ifade özgürlüğüyle ilgili hükümleriyle çeliştiğini duyurdu. Mahkeme, yasanın parlamentonun karar alabileceği konularla da bağdaşmadığı hükmüne vardı.

Geçen ayki yasanın sadece birinci maddesini ele alarak reddeden Anayasa Mahkemesi, ikinci maddeye değinmeye ise gerek görmedi. Mahkeme'de 1789 İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne, ifade ve düşünce özgürlüğü ile ilgili maddelerine atıfta bulunuldu.

Mahkeme kararında, 2001 yasasına ise değinilmedi. Mahkemenin, Ermeni iddialarını kabul eden bu 2001 yasasına atıfta bulunmayarak, Ermenileri fazla karşısına almadığına dikkat çekiliyor. Mahkemedeki oylamaya 11 üyeden 8'i katıldı, 3'ü ise sağlık gerekçeleriyle oylamada yer almadı. Üyelerin nasıl oy kullandığı konusunda henüz bilgi verilmedi.  Mahkeme başkanının da yasayı anayasaya aykırı bulduğu belirtiliyor.

Bu arada Fransız parlamento üyelerinin verdiği bilgiye göre, kabineden bir bakan, yasaya itiraz eden milletvekillerini arayarak azarladı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, benzer bir yasa teklifini daha parlamentoya sunacaklarını açıklamıştı.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR