20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Haziran 2014 Salı 10:44

Garibana Doğalgaz Fonu

SYDV, MÇK’nın kömür yakımı kararı nedeniyle yaklaşık 1000 yarıma muhtaç ailenin doğalgaz sistemine geçmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü Teşvik Fonu’ndan 3 milyon TL ödenek talep etti.
Garibana Doğalgaz Fonu

Mahalli Çevre Kurulu (MÇK), hava kirliliğini önlemek için 1 Ekim 2014’ten itibaren kömür yakımını yasaklama kararı almış ve bu karar kamuoyunda
destek de görmüş büyük tepkilere de neden olmuştu. Kararın ardından sivil toplum örgütleri konuyu mahkemeye taşımıştı. Ancak MÇK’nın bu kararında ilk somut adımı Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma
Vakfı (SYDV) yaptı.

FAKİRLER İÇİN ÖDENEK TALEP EDİLDİ
SYDV Mütevelli Heyeti, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü Teşvik Fonu’ndan yardıma muhtaç ailelerin doğalgaz kullanabilmeleri için 3 milyon TL ödenek talebinde bulundu. Ödenek talebinin gündeme alındığı ve olumlu yönde karar çıkmasının beklendiği öğrenildi. Kararın çıkması halinde 1000 yardıma muhtaç aileye yaklaşık 3 bin TL doğalgaz dönüşümü için yardım edilecek.

ÖNCE MUAF TUTULDU ANCAK ŞİMDİ KULLANDIRILMASI GÜNDEMDE
Öte yandan MÇK, kömür yakımını yasaklama kararında fakir ve yardıma muhtaç kimseleri doğalgaz dönüşümünde muaf tutmuştu. Şimdi ise 3 milyon TL yardım ödeneği talebinde bulunuldu.
 
MÇK 16 HAZİRAN’DA TEKRAR TOPLANIYOR
Diğer taraftan MÇK’nın 16 Haziran’da yeniden toplanacağı öğrenildi. Bu toplantıda kömür yakımı yasağı yeniden masaya yatırılacak. Toplantı daha geniş katılımlı gerçekleştirilecek ve her kesimin görüşü alınmış olacak. Hatta SDÜ’nün bu konuda hazırladığı bir raporun da gündeme gelmesi bekleniyor. Tüm görüşler  alındıktan sonra yapılacak değerlendirmenin ardından kömür yasağının akıbeti belli olacak.

KÖMÜR YARDIMLARI NE OLACAK ?
Öte yandan yardıma muhtaç ailelerin doğalgaza geçmesi durumunda SYDV tarafından daha önce dağıtılan kömür yardımının ne olacağı da merak konusu oldu. Aynı zamanda yine bu kömürler ücretsiz dağıtılıyordu.

Şimdi ise doğalgaza geçilmesi durumunda yardıma muhtaç ailelerin doğalgğaz faturasını nasıl karşılayacağı akıllara geldi. Bu konunun da MÇK’nın 16 Haziran’da gerçekleştireceği toplantıda gündeme gelmesi
bekleniyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR