20 Nisan 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
28 Aralık 2020 Pazartesi 15:42

Gelin Eğirdir Gölü’nü Kurtaralım

Gelin Eğirdir Gölü’nü Kurtaralım
Gelin Eğirdir Gölü’nü Kurtaralım

İYİ Parti Grubu adına TBMM’de Türkiye’nin büyüyen çevre sorunları ve Eğirdir Gölü’nde yaşanan sıkıntılar üzerine konuşan Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Eğirdir’i yeniden masaya yatırdı ve Meclis kürsüsünden ‘gelin Eğirdir Gölü’nü kurtaralım’ çağrısı yaptı.  

Devletlerin kendi egemenlik alanlarında çevre, sağlık, yoksulluk gibi dünyanın ortak sorunlarının çözümü için üzerine düşeni yapması gerektiğini söyleyen Cesur, “Buna uygun olarak, parlamentolar da gerekli kanunları ve yasal düzenlemeleri yapmalılar, bizim de burda yapmamız gereken bu” dedi.

 “Doğanın dengesi bozulursa geri getirilmesi zordur. Geç kalırsanız bunun vatandaşlarımıza maliyeti yaşamsal, dünyaya borcunuz ise iki cihana sığmayacak kadar büyük olur, ödeyemezsiniz” diyen Cesur, uluslararası kuruluşların ve büyük devletlerin çevre sorunları ile mücadele için kısa, orta ve uzun vadeli politikalar oluşturduklarına dikkat çekti. Cesur, bu tip politikaların oluşturulması için siyasi irade göstermenin ve dünyadaki gelişmeleri takip etmenin gerektiğini de söyledi.

CANIMIZ, KALBİMİZ EĞİRDİRGÖLÜMÜZ CAN ÇEKİŞİYOR
Hortum görülmeyen şehirlerimizde hortumlar görülüyor; dolu atakları, fırtınalar, seller sıklaşıyor, kurak dönemler uzuyor, ilçelerimizde, illerimizde, köylerimizde su sorunu yaşıyoruz; derelerimiz, köylerimiz kuruyor, kimyasallarla kirleniyor, ormanlarımız yanıyor, siteler, villalar inşaata ve ranta kurban ediliyor” dedi.“Canımız, kalbimiz Eğirdir Gölü'müz de aynı şekilde can çekişiyor, suları kirleniyor ve çekiliyor. Türkiye Büyük Meclisi’nde Eğirdirli vatandaşlarımızın çırpınışlarını da defalarca dile getirdik” diyen Cesur, “Dostlar alışverişte görülsün misali, koca koca manşetlerle ‘Eğirdir’de dip temizliği yapılıyor.’ diye yanınıza 3-5 tane de araç aldınız ve Eğirdir Gölü'nü kurtarmaya gittiniz, tam tersi, gölün tabiatı var, canlılara zarar verirsiniz.” dedi.

YANI BAŞIMIZDA ÖRNEK OLARAK SUYUNUNYÜZDE
DOKSANINI KAYBETMİŞ ARAL GÖLÜ VAR
Eğirdir’in başına gelebilecekleri anlamak için dünyada Aral Gölü gibi bir örnek de olduğunu söyleyen Cesur, Aral Gölü’nün dünyanın en büyük dördüncü tatlı su gölüyken, suyunun % 90’ını kaybettiğini, çok çok sonra Kazakistan ve Özbekistan’ın 2000'lerin ortasından itibaren ciddi çabalarla gölün ancak bir kısmını kurtarabildiğini hatırlattı ve “Eğer Eğirdir Gölü kurursa çevrede yaşam biter ve köylüler, civardaki köyler, kasabalar gölle beraber ölürler.” dedi.

SİSTEMSİZ, PLANSIZ ÇALIŞMALARLAEĞİRDİR GÖLÜ’MÜZÜ KURTARAMAYIZ
Eğirdir Gölü’nü kurtarmak için yapılanların yetersiz ve göstermelik olduğunu söyleyen Cesur, “Hidrolojik modelleme yapmanız lazım, atık kontrolü yapmanız lazım, Eğirdir Gölü özel hükümlerinin revize edilerek bir an önce uygulanması lazım. Göl kenarına göstermelik birkaç tane araç dikerek düzensiz, sistemsiz bir basit dip temizliğiyle bu işin içinden çıkamayız, Eğirdir Gölü'müzü kurtaramayız; tam tersi, gölün tabiatı var, canlılara zarar verirsiniz.” dedi.

BİZE İNANMIYORSANIZ, EĞİRDİR’DEKİ
VATANDAŞLARIMIZI, BİLİM İNSANLARINI DİNLEYİN
“Defalarca söyledik, bize  inanmıyorsanız eğer, vatandaşımız çırpınıyor, Dr. Şehnaz Şener, Su Ürünleri Müdürü diyor ki; 30-40 yıl ömrü kaldı gölün. Ve bilim adamlarını dinleyin. Eğirdir ahalisi çırpınıyor, onları dinleyin. Orada Mustafa Kemal Findos var, Erol Kesici var hoca ve Sedat Karakoyun bağırıyor, her gün bağırıyor Sedat hoca Eğirdir gölü gidiyor diye! Bekir Sıtkı Esendir’i, Dr. Önder Yiğitbaşı hocayı dinleyin bana inanmıyorsanız onları dinleyin” diyerek farklı kesimlerden insanların aynı çağrıda birleştiğine dikkat çekti.

KÜRESEL VİZYONU OLMAYAN YAMALARLA DEVR-İİKTİDARINIZDA
OLUŞMUŞ DELİKLERİ KAPATAMAZSINIZ

“Çevre Ajansının kurulmasına dair bir torbada çevre vizyonuna sahip başka düzenleyici yasalar beklerdik. Maalesef, vizyonsuz bir düzenlemeyle karşı karşıya kaldık.” diyen Cesur: “Küçük siyasi hesaplara ve usulsüzlüklere sıkışmış, küresel vizyonu olmayan bu tip yamalarla devri-iktidarınızda oluşmuş delikleri kapatamazsınız.”Cesur, çevre iklim değişikliği ile mücadele için eylülde Çin’in 2060 itibariyle; Japonya, Güney Kore ve Güney Afrika ise 2050'ye kadar karbon nötr olma hedefini duyurduğunu, Avrupa Birliği’ninse uzun süredir 2050'ye kadar karbon ayak izini sıfıra indirme politikası olduğunu, Türkiye’ninse böyle bir politika yokluğunda geriden topal koşan bir ülke konumunda kaldığını belirtti.

VATANDAŞA ZULMETMEYİN ARTIK
“Vatandaşa zulmetmeyin artık. Öğrenciye, emekliye, yaşlıya, doğaya zulmedilmesine izin vermeyin.” diyen Cesur; sözlerine Halide Edip’le devam etti: “Halide Edip bir gün Demirci Efe'nin karşısına geçti dedi ki: "Ahaliye çok zulmediyorsun niye? Demirci Efe cevap verdi dedi ki: "Ahaliyi yönetmek ya ilimle olur ya zulümle. Bende ilim yok."

BÜYÜK DEVLETSENİZÇEVREYİ KORUMAMIZ LAZIM
Aylin Cesur, “Büyük devletlere yakışır şekilde çevreyi korumamız lazım ama bunu kim yapacak?”Biz, İYİ Parti olarak geriden topal koşan bir Türkiye istemiyoruz. Dünya’nın ve zamanın gereklerine uygun, bilimle ve liyakatle hareket eden bir Türkiye istiyoruz. Türkiye'yi 21'inci yüzyıla taşımaya kararlıyız ve Necip Fazıl'ın dediği gibi: "Vur kazmayı dağa Ferhat, çoğu gitti, azı kaldı” Konuşmasında, Yirmi birinci yüzyılın, önceki yüzyıllardan en önemli farkının, devletlerin kendilerini doğanın üstünde değil, doğayla uyumlu şekilde yeniden konumlandırması gereken bir dönem olduğunu belirten Cesur, artık doğanın ve dünyanın gerçeklerinden kaçınamayacağı, münferit olarak davranamayacağı bir döneme girildiğini de ekledi. Aylin Cesur, devletlerin küreselleşmeyle gelen sorunların çözümü için kolektif olarak hareket etmesinin artık zorunlu olduğunu belirtti. 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 6 yorum yapıldı.
    YAZARLAR