22 Temmuz 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
09 Şubat 2018 Cuma 09:42

Geliri Olmayan Yaşlıya 785 Lira

Geliri Olmayan Yaşlıya 785 Lira
Geliri Olmayan Yaşlıya 785 Lira

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yakup Kütük, sağlık durumu uygun olmadığı veya yaşı ilerlediği için çalışamayan, bu yüzden de hiç geliri olmayanlara devlet olarak el uzattıklarını ve muhtaç olan bu kişilere aylık bağlandığını bildirdi.

Sosyal güvencesi olmayan veya alma sürecinde bulunmayan 65 yaş üstü vatandaşlara devletin yaşlılık maaşı verdiğini ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yakup Kütük, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Yaşlılık maaşı almanın yolu kolaylaştırıldı. Yaşlılık maaşı almaya aday olan kişi daha önce ailesi ile beraber değerlendiriliyordu. Yeni düzenleme ile artık kişiler çocukları ile beraber değil sadece kendisi ve varsa eşi ile değerlendirilecek” dedi.

“65 YAŞINI DOLDURMAK İLK ŞART”
Bu konuda bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan İl Müdürü Kütük; “65 yaşını doldurmak maaş için aranan ilk şart. İkinci olarak, 65 yaşını doldurmuş olan kişinin hiçbir sosyal güvencesi olmayacak. Yani emekli maaşı veya dul-yetim maaşı almayacak. Herhangi bir işte çalışmıyor olacak. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamıyor. Üçüncü şart, gelir. Gelir nedeniyle çoğu kişi bu maaşı geçen yıl alamadı. Ancak 1 Ocak’tan sonra gelir şartında da kolaylık sağlandı.

“KİŞİNİN AYLIK GELİRİ
484 LİRADAN AZSA”
Gelir şartı asgari ücretle her yıl belirleniyor. Ocak itibarıyla kişi başına düşen aylık gelir 484 liranın altındaysa aylık bağlanabiliyor. Geçen yıl bu sınır 423 liraydı. Şimdi gelir sınırına takılanlar da başvuru yaparak yaşlılık maaşı alabilecek. 785 lira olan ödeme Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere 3’er aylık dönemler halinde yapılıyor” dedi.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yakup Kütük, söz konusu imkandan yararlanmak için izlenecek yolu ise şöyle açıkladı: Bu maaştan yararlanmak için adresin bağlı bulunduğu Valilik veya kaymakamlıklardaki ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmak gerekiyor. Başvuru formu, ‘Aile Bakanlığı’nın internet sitesinde bulunuyor. Valilik veya kaymakamlıklara bağlı Defterdarlık veya Mal Müdürlükleri’nden başvuru evrakları alınacak. İl veya ilçe idare kurulunun verdiği muhtaçlık kararı belgeleri alınacak. Alınan belgeler ‘SGK-Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek. SGK belgeleri inceleyecek ve yaşlılık maaşı alıp almayacağınıza karar verecek. 65 yaş aylığı için başvurunun yakını tarafından (vasi) yapılması için mahkemeden ‘vasi’lik kararı alınacak.”

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR