22 Eylül 2017 Cuma

Neriman CANBOLAT / Ajans32

Gönül Meyvelerim'e...

11 Mayıs 2015 Pazartesi 12:56

Anne olmak, bir kadın için anlatılması imkansız dönüm noktalarından biridir. Dünyanın en güzel duygusu olarak tarif edilebilen sonsuz MUTLULUK olgusudur. Anne olmak, her zaman her koşul ve şartta,  çıkarsız vermektir. Annelik duygusu çocukken başlar. Her kız çocugunun ilk annelik deneyimleri, küçükken oynadığı bebekleriyle başlamıştır.
    
Dokuz ayın sonunda gözünü açtığında. Yanıbaşında içinden bir parçanın  durması, kadının ayaklarının altına CENNETİN serildiği andır. Canından bir parçayı, kucağına MELEK kokusunu koklayabilmek, bir ANNE için yeniden doğmak ve  en güzel duyguları yaşamaktır.  Anne olmak sadece doğurmak değildir tabiki. Onu kalbine yerleştirmek ve onun için emek vermektir. Annelerin evlatlarına  sabırları  hep sevgidendir. Sıcacıktır  anne kucağı. Her Annenin evlatları kıymetlidir. En güzel kelimeler  duygular Yavrularımız içindir. Bende bir anneyim. İki Gönül Meyvem için Annelik Duygularımın oluk oluk aktığı güzel bir yazı ile karşınızdayım.
    
Sevgili Gönül Meyvelerim, biliyorum şuan ANNELER GÜNÜNDEN dolayı bana sürpriz hazırlıyorsunuz ama  ben size sürpriz yapmak istedim  KUZUCUKLARIM. Öncelikle Allahın izniyle beni ANNE olarak seçtiğiniz için size teşekkür ederim. Sizin var oluşunuza sebep olduğum için eminim sizde mutlusunuzdur.
  
Evet ilk göz ağrım çocukluk arkadaşım, sırdaşım bebeğim, ruhumun yaralarını sardığım tesellim AHMET’ im.  Hayatıma gireli tam 31 yıl oldu. Oysa  seni ilk kucağıma aldığım  o an daha dün gibi. Ben daha çocuktum Anne oldugum zaman. 15 yaşındaydım. Arkadaşlarım sokakta oynarken, annelerinin kokularını koklarken ben seni karnımda taşıyordum. Küçücük bedenimde bir CAN vardı. Sen vardın BEBEĞİM. O zamanlar teknoloji bu kadar ileri  olmadığı için cinsiyetin bilinmiyordu. Her ne olursa olsun benim canıma candın. Farketmezdi ERKEK veya KIZ olması.

Yeterki sağ salim dünyaya getirebileyim önemli olan sağlıklı olmandı. Günlerce çektiğim acının agrının ardından 24.nisan.1984  saat 20.00 GÜNLERDEN PAZAR sen gelmiştin dünyama. Plasentenle doğmuştun. Ebeler şaşırmıştı. Evet bereketinle  şansınla gelmiştin hayatıma. Aman Allahım nasıl bir duygu anlatması imkansız. İkimizde çok yorgunduk. Sen uzun bir yoldan gelmiştin bebeğim. Küçük bedenim küçük ellerim ama kocaman bir sevgi dolu yüreğime seni sarıp sarmaladım. Koynumda uyudun sabaha kadar. Şaka gibiydi. Cansız bebeklerim yerine sen gelmiştin.

Peki sana nasıl bakacaktım ki! Meğer insan her şeyi öğrenebiliyormuş. Beraber büyüdük seninle. Canıma Can kattın Can yavrum. Öğle güzel bir bebektinki tarifi imkansız. Sapsarı saçların , masmavi gözlerin vardı. Benim güzeller güzeli bebeğimdin. Saçının teli için dünyaları yıkacağım bebeğim. Yıllar okadar hızlı geçtiki başarılı okul dönemin oldu. İlk üniversiteyi kazandın ve gittin ya işte ben bitmiştim oğlum. Canımdan Can koptu sanki sen gidince. En son çıkarıp gittiğin kıyafetlerinin kokusuyla günlerce avunurdum. Bizi utandırmadın annecim. Çok terbiyeli saygılı efendi  yakışıklı delikanlı olmuştun. Öğretmen olmuştun gurur duymuştuk seninle.

Hatırlıyormusun İlk öğretmenler günündeki babanla yanına sürpriz yapıp geldiğimizi ve maceralarımızı. Sonrasında ne gülmüştük değilmi babanın yaptıklarına. Senden her ayrılışım benim için çok acıydı be sarı kuşum. Yine hatırlıyormusun baban seni yolcu ederken şoföre “ benim  oğlum ÖĞRETMEN” derdi gururla. Ne güzeldi o günler. Seninle her zaman gurur duyduk YAVRUM. Güzeller güzeli SEDAM'la evlendin. Sizin mutluluğunuzu görmek bize mutlukların en güzelini yaşattı. Evet sonra benim küçük sarı kuşum BABA oldu. Oysa daha ben doyamamıştım ki senin küçüklüğüne. O nasıl bir tat öğle. Torun demek bal demekmiş.

Evet benim bir tanecik dünyam girdi hayatımıza. Tüm acılarımızı sildi gelişiyle ama artık dedesi yoktu. Sen babaydın artık. Biliyormusun baba olmak sana çok yakıştı.Yine hayran bıraktın kendine.Çünkü Yiyiterime çok güzel örnek bir aile oldunuz. Tebrik ediyorum sizi annecim. Ve şuan iş ortağıyız. Bana böyle bir şans verdiğin için ayrı teşekkür ediyorum yavrum. Sana hep derim ya “ sen benim doğurduğum çocuksun, sen kendini benden akıllımı zannediyorsun” evet sarı kuşum itiraf ediyorum sen akıllı ve zeki bir evlatsın.
  
Evettt sıra sana geldi benim küçük AŞKIM prematüre BEBEĞİM ENES. 8 aylık doğmuştun. Ama gözlerini ilk açtığın gün UMUTLA bakmıştın hayata. Dua ettim O gün. “ o günden sonrada öğle bakman için “. Aslında seni ilk gördüğümde şok olmuştum. Doktorum gebeliğim boyunca KIZ BEBEĞİMİN olacagını söylemişti. Bende sana ait herşeyi pembiş pembiş hazırlamıştım. Çok ağrılar çektim ölümden döndüm. Sen bana hiç acımamıştın be yakışıklım.

İşte o an gelmişti sen doğuyordun. Ve doğdun.İlk ağlama  sesini duymuştum ve şükretmiştim. 06 .Nisan. 1996  Doğduğunda gecenin bir yarısı. 02.00. CUMARTESİ  Ama sen GÜNEŞ gibi hayatıma dünyama aydınlık saçarak gelmiştin. Aman Allahım simsiyah kara bir erkek çocuğu kaldırmış olduğu kaşının biriyle bana bakıyor. EEE hani kızım olacaktı dedim ve şaşırmıştım. Ama şimdi oğluşum saçının telini değişmem binlerce kıza. Oy kurbanlar olsun annesi ona. İlk gece birlikte uyuduk.

Ama seni aldılar kollarımdan erken doğduğun için ciğerlerinde problem vardı. Bir hafta ayrı kaldık sadece emzirme saatlerinde alabiliyordum yanıma. Yıllar sonra anne olmak farklı bir duyguydu.Agbinle büyümüştüm seninle olgunlaştım. Ağbinden sonra asla Anne olmayı düşünmemiştim. Tüm sevgim onundu çünkü ona kıyamazdım. Amam sen hayatıma anlam getirdin.

Evimize neşe huzur getirdin. İyiki geldin ANNEM. Hayatıma gireli 19 YIL oldu. Küçük AŞKIM büyüsende sen yine KÜÇÜK AŞKIM olarak kalacaksın. Yıllar nasıl geçti. Doğduğunda kara bir bebekken , şimdi yakışıklı bir DELİKANLI oldun. Hatta annesine harçlık bile veren hayırlı bir evlat. Çok şanslıydın seni çok seven bir ailen vardı. Babanı erken kaybetmen seni ve bizi çok üzdü AŞKIM biliyorum. Acılarına merhem olmaya çalıştım elimden geldiğince imkanlarım nispetinde bütün gücümü sarfettim. Hep yüzün gülsün istedim.

Babasızlıgını hissettirmemeye çalışsamda, biliyorum ki onun yerini dolduramam. Yinede sana hem anne hem baba oldum ANNEM. Boynun bükülmesin, hep gül diye uğraştım. Hayata keskin bıçak olmama ragmen, sana hep yumuşak kaldım. Senin kıyafetlerini ütülerken bile seni özleyip ağlayan DUYGUSAL annen.

Gözümsün sen benim, gözbebeğimsin. Gözümden bile sakındım ben seni. Korktum dışardaki zararlı insanların sana zarar vermesinden. Ama Allahım seni korudu. Efendi, saygılı, çalışkan, kendi ayaklarının üzerinde durabilen hayırlı bir evlat oldun. Seninle gurur duyuyorum YAKIŞIKLIM. Şundan emin ol ki: baban yaşasaydı oda gurur duyardı. Teşekkür ederim beni üzmediğin için anneciğim. Baba olmadan belki beni anlayamazsın şu an. Evlat sevgisini, evlat için endişelenmeyi uykusuz kalmayı. Onun için gözünü kırpmadan canını teslim etmeyi. Bir evlat  çok kolay büyümüyor. Bunuda baba olunca anlayacaksın Aşkım.
   
Evet CANLARIM KUZULARIM YAVRULARIM sakın benim sizi sevdiğim kadar, siz beni sevmeyin. Sizi özlediğim kadar özlemeyin. Çünkü ana yüreğinin ateşini hiç birşey söndüremez. Bir annenin en büyük serveti yavrularıdır. Siz benim herşeyim oldunuz. İkinizin sevgisi aynı. Ne eksik ne fazla. Ne kıymetlidir annenin yavrusu, burun sızlatan bir sevgi. Sizi veren Allaha hep teşekkür ettim. Sizi kucağıma aldıgım vakit mutlulugum o kadar derindiki.

O mis kokunuzu içime çekmek en güzel huzurdu kuzularım. Sizinle sardım  ruhumun yaralarını. Siz benim için YAŞAM YOLCULUĞUNDA en güzel sahip olduğum en değerli varlıklarımsınız. Yeri geldi birlikte ağladık, birlikte güldüğümüz fani dünyada beni hayata bağlayan, yaşama sevincim yalnızca sizsiniz. Sizi ne kadar sevdiğimi tahmin bile edemezsiniz. Ahmet’im boncugum seni 9 ay, Enesim küçük aşkkk seni 8 ay karnımda taşıdım. Helal hoş olsun hakkım size. Gerekirse bir ömür sırtımda taşırım yavrularım. Sizi her türlü kötülükten korumak için canımı veririm hiç gözümü kırpmadan. Bu yüzden heran dualar ediyorum Allaha sizi korusun diye.

Gözünüzden akan veya akacak olan bir damla yaş için ölürüm benn. Ben siz oldum. Siz ne hissederseniz bende onu yaşıyorum. Kendimden çok düşündüğüm varlıklarımsınız. Sizki dünyaya geldikte sonra  hayatımın merkezi saptı. Size olan düşkünlüğümü Sağır Sultan bile duydu. Yeri geldi yanlışlarınız oldu. Yapabilirsiniz tabi ki insan hata yaparak büyüyor. Ne mutlu bana sizin gibi sevgili saygılı, efendi oğullarım oldu. Allaha tekrar tesekkür ediyorum sizi bana verdiği için. Yinede hayatınız boyunca efendiliğinizi bozmayın. Siz iyi bir evlatsınız, kendiniz gibi arkadaşlar seçin. Kazancınız az olsun öz olsun ama helalinden olsun.

Gözünüzü çok yükseklere dikmeyin. Üç günlük dünya hayatı için değmez. Anladım ki bu hayatta ve ahirette insana lazım olan tek şey maneviyatmış. En değerli hazine. Kalp zenginliği iymiş. Gerisi fase fiso. Siz siz olun Allaha yakın olun. Maneviyatlarınızı güclendirin. Size bir ömür yetecek bir hazine dir bu. Bu dünyada cenneti yasamak istiyorsanız bu yazdıklrımı asla unutmayın. Enesim yavrum ileride evleneceksin annem. Kendine yaraşır, kalbine yakısan bir eş seç. Eşine çok deger ver. Ona ne kadar degerli oldugunu hissettir. Zaman ayır. İlgi alakanda cimri olma. Hele benim için asla kavga etme eşinle.

Ben sana komşu olurum  yavrum. Zaman  çok kötü yavrum. Allah rast getirsin, işinizi.evlerinize huzur sıcaklık, keselerinize bereket versin.ayagınız taşa değmesin. Yürek acısı görmeyin. Ak sayfalarınız kara olmasın. Dininiz bütün, inancınız tam olsun. Yaşınız kaç olursa olsun. Yaşayın sevin gülün bunlar eksik olmasın yaşamlarınızda. Birgün bir varmış, bir yokmuş olacagım. Yaslandıgınız DAG yıkılmış olacak. Ama dag olma sırası sizde olacak. Çocuklarınıza kocaman bir dağ olacaksınız. Sakın ardımdan aglamayın. Mendil olsun sözlerim size.

Allah bana sizin acılarınızı yaşatmasın. Sizsizlik yok olmak kadar acı çünkü. Siz benim nefesim kadar gereklisiniz hayatımda. Canım kadar değerlisiniz. Yavrularım güzel gözlü, yüreği güzellerim dilerim bir ömür boyu mutlulukların en güzelini yaşarsınız.

O gülen yüzünüz hiç solmasın GÖNÜL MEYVELERİM. BAŞTA RAHMETLE ANDIGIM CANIM ANNEMİN VE TÜM ANNELERİN “ANNELER GÜNÜNÜ “ KUTLU OLSUN

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR