20 Eylül 2017 Çarşamba

Kadir YAVUZ / Ajans32

Gramofon Cafe’de İmza Günleri…

06 Ocak 2013 Pazar 16:32

Gramofon Cafe’deyim… Sahibi Hasan Bey’le birlikteyim. Arada bir ziyaretine gidiyorum. Oturduk bir köşeye, şiir üzerine konuşuyoruz.

Hasan Bey, şiir kitaplarıma bakıyor ve beni bir yandan dinlerken bir yandan da şiirlerime göz gezdirişini izliyorum. “Beğendiğin oldu mu?” diye soruyorum. Kendisinin de, şiir yazdığını daha önceki görüşmemizden hatırlıyorum. Bir şair gözüyle baktığını hissediyorum. Beğendiği şiirleri benimle paylaşıyor. Birkaç gün sonra yanına oturmaya gidiyorum… Bana, bir sürprizinin olduğunu söylüyor. Kayıt etmiş olduğu bir şarkıyı dinlettiğinde, şiirimin bestelendiğini duyuyorum. “Ses vermiyor!” diyordum ama bakın şehirden ses geliyor… Seni anlayan genç bir şair çıkıyor. Anlamak, anlaşılmak çok önemli! Birine saatlerce anlatırsın anlamaz… Birine anlatırken, henüz sen birkaç kelime söylemişsin söylememişsindir ki, o gerisini getirir… Seni tamamlar. Dediklerine hak verici ifadelerle sizi tasdik eder.

Şairin ve yazarın ilgi ve alâka gördüğü pek söylenemez. Yazarın maalesef ülkemizde bir meslek grubu altında bile ismi geçmemektedir. “Ben yazarım… Ben şairim!” dediğinde biraz toparlanmalı insan! Ama nerde? Yok, yok! O kadar da, insafsız olmamalı! Var elbette bazen arada bir, bir olumsuzluk yaşasam da, ardından güzel bir insanın güzel bir davranışıyla karşılaşınca, saygısızca davranan birinin o olumsuz davranışını anında unutuyorum.  

Çok dolaştığımdan, birçok insanla karşılaşıyorum. Herkesin mesleğine, işyerinin özelliğine ve kişiliğine göre girişime çıkışıma ve de konuşmama dikkat eden biriyimdir. Buna rağmen bazen beni anlamayanı görüyor üzülüyorum. Belki de, anlamak istemiyordur… Belki, işine gelmiyordur. Herkesin, seni anlamasını bekleyemezsin ki? Böyle bir bekleyiş içinde olman yanlış bir kere, önce bu yanlıştan sıyrılmalısın. Çok bir şey beklemiyorum ama olumlu bir davranışla karşılaştığımda da, onu takdir etmek ve en azından onu kendimce ödüllendirmek istiyorum. O insanların sayısının artması lazım! Hasanların sayısının artması lazım! Öyle diyor ve öyle de istiyoruz evet ama sanki o değerlerin sayısı pek fazla artmıyor. O sayı az! Ancak ne var ki, az kıymetlidir. Az olması, bir olması, ayrı bir önem arz etmektedir. Önemi o azlığın içinde gizli! Biri gelecek, o gizli güzelliği ortaya çıkaracak… Biri, bir olanı keşfedecek, onu bulacak. Az olan şuurluysa çoğunluğu etkiler.

Bu arada, her zaman yaptığım gibi yine farklı yerlere daldım… Hızlanmış gidiyorum. Biri ‘Dur!’ desin lütfen.  

Hasan Bey’le sohbet ederken, bir ara “Hoca’m… Evde yazarken sıkılabilirsiniz. Gelin buraya! Dilediğiniz masayı seçin, oturun ve yazılarınızı, şiirlerinizi burada yazın. Müşterilerimden arzu edenler olduğunda onlarla sohbet edin, haftanın belli günleri şiir kitaplarınızı burada imzalayın!” dedi. O deyişi, benim kendisine olan hayranlığımı bir kat daha artırdı.

Bir sanat evi gibi hazırladığı Cafe’yi ilk gelişimde gezmiş, hayran kalmıştım. Ana girişin hemen altındaki bodrumda şehir yapılanması şeklinde dizayn edilmiş bir sokağa girdiğimi sanmıştım. Bir diğer tarafta müzisyen ve onların hayranlarına göre ayarlanmış küçük fakat şirin bir mekân. Hepsi kendi projesi ve hâlâ bir şeyler yapmaya çalışıyor, didiniyor, çırpınıyor. Böylesi bir gencin yanında olmalı, diye düşünüyorum.

Gençliğe sahip çıkılsa, az yönlendirilse, çok iş başarırlar. Ne varsa gençlerde var. Öyle ya, gençlere er veya geç bayrağı teslim etmeyecek miyiz? Ve bizim bıraktığımız yerden onlar devam ettirmeyecekler mi? Ettirecekler elbette! Hiç şüpheniz olmasın. “Hangi gençlik? Bu gençlik mi?” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet, bu gençlik! Ve hâlâ gencine güven duymayan yapıda insanlarla karşılaşıyorum… O yapıda insanların çoğunlukta olduğuna inanıyorum. Az kontrollü ama güven vererek yanında olmayı dene! Göreceksin ki, yaptığınız destek işe yarayacak.


Sadece ebeveynler değil, devlet bile bu işletmeci ruha sahip olan gençlerin yaptıkları işlerini desteklemeli… Kısacası Hasanlar desteklenmeli.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR