23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Şubat 2012 Çarşamba 07:15

Gülbirlik Genel Müdürü Çelik Açıklaması

Gül Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, Isparta'nın gül ve kozmetik sektöründe gelişmesi için ilgili yönetmeliklerin yeniden düzenlenmesi gerektiğini bildirdi.
Gülbirlik Genel Müdürü Çelik Açıklaması

Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, kozmetik sektörüne yönelik 2005 yılında yapılan yasal düzenlemelerin beraberinde olumsuz sonuçları da getirdiğini ileri sürdü.

Mevcut yönetmelik gereği ancak şikayet olduğunda ilgili ürünlerin incelendiğini aktaran Çelik, "Örneğin kullandığınız krem vücudunuzda alerji yaptığında ve o kişi ilgili kurumlara şikayette bulunduğunda harekete geçiliyor. Kozmetik ürün imalatı yapan firmaların tesisleri uygun mudur- Bu firmalar kimyager çalıştırmakta mıdır- Bunlar denetlenmiyor" dedi.

Çelik, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünün kozmetik ürünler imalatı yapan firmaların denetimi konusunda bir ön çalışma başlattığını belirterek, kozmetik sektörünü emin adımlarla geleceğe taşımak için mutlaka yeni yasal düzenlemelerin de yapılması gerektiğini vurguladı.

GÜLBİRLİK tarafından hazırlanan gül ürünleri sepetinin 10 liraya satıldığını ifade eden Çelik, ancak bazı firmaların benzer sepetleri 5 liraya sunduklarını ve bu durumun sektörde güvensizlik ortamına yol açtığını belirtti. Sektöre mutlaka standart getirilmesi gerektiğine dikkati çeken Çelik, "Isparta'nın gül ve kozmetik sektöründe gelişmesi için yönetmeliğinin yeniden düzenlenmesi gerekiyor" diye konuştu.

Çelik, ayrıca Isparta'da ürünlerin insan sağlığına etkilerini belirlemek için gerekli testleri yaptırabilecekleri bir birimin bulunmadığını, testleri Anadolu Üniversitesi'nde yaptırmak zorunda kaldıklarını belirterek, Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesinde bir birim oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR