21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
04 Temmuz 2011 Pazartesi 14:10

'Gülpark' Projesi' DPT'ye Gönderildi

Isparta'ya yapılacak ve içerisinde gül ürünleri satış merkezi, konaklama tesisleri ve SPA merkezinin bulunacağı Gülpark projesi, Devlet Planlama Teşkilatı(DPT)'na gönderildi.
Gülpark Projesi DPTye Gönderildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından projenin yapılacağı alanın turizm bölgesi ilan edilmesinin ardından oluşturulan komisyon, çalışmalarını tamamlayarak bir rapor hazırladı. Isparta Tren İstasyonu'nun bir bölümüne inşa edilmesi düşünülen Gülpark projesi için sürdürülen araştırmalarda görüşü sorulan 27 kamu kurumundan 25'i olumlu cevap verdi. Isparta İl Özel İdare'nin koordinasyonunda gerçekleştirilecek yatırım için Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı(BAKA)'nın 4 milyon liralık finansman desteği vereceği belirtildi.

Komisyon Başkanı Isparta Orman Bölge Müdür Yardımcısı Adnan Yılmaztürk, Gülpark'ın Isparta için çok önemli bir proje olduğunu söyledi. Projenin hazırlanması konusunda yürüttükleri çalışmaları 21 günde tamamladıklarını belirten Yılmaztürk, daha sonra milletvekillerini bilgilendirdiklerini kaydetti. Yılmaztürk, "Projenin hazırlanması sırasında Isparta'ya sağlayacağı faydalar, nasıl bir hareketlilik sağlayacağı gibi konular etraflıca ele alındı. Proje için yarı atıl durumda olan tren istasyonu bölgesinin bu proje için uygun olabileceği teklifi komisyon tarafından uygun bulundu. Belediyemizden de imar planı alınarak çalışmalar peyzaj uzmanı Atilla Gül başkanlığında kurulan komisyon tarafından yürütülmekte. " dedi.

Gülpark hakkında bilgi veren Yılmaztürk, gül bahçeleri ile birlikte, konaklama tesislerinin ve gül ürünlerinin kullanıldığı SPA üniteleri olacağını kaydetti. Yılmaztürk, "Gelen insanlar gül suyu ile banyo yapabilecek, gül kremi ile masaj yaptırabilecek. Satış ünitelerinin ise kaliteli olması sağlanacak. Isparta'nın gül kültürünü yansıtan şark kösesi gibi eğlence üniteleri olacak. Ayrıca gül müzesi olacak şekilde konsept düşündük ve projesini yaptık. " diye konuştu.

PROJE BAŞBAKAN EDOĞAN'A DA SUNULDU

Yılmaztürk, projenin 12 Eylül referandumu sırasında Isparta'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduğunu, sonrasında da Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderildiğini anlattı. Yılmaztürk, hazırlanan rapor doğrultusunda Turizm Bakanlığı'nın düğmeye bastığını ve bu alanın turizm bölgesi olması sürecini başlattığını dile getirdi. Adnan Yılmaztürk, şunları söyledi: "Bu alan için 27 kamu kurûm ve kuruluşa yazı yazıldı ve bu alanın turizm bölgesi olmasında bir sakınca olup olmadığı soruldu. Şu ana kadar 25 kuruluştan olumlu cevap geldi. 2 kurumun da gerekli cevabını göndereceği öğrenildi. BAKA destekli projenin sahibinin İl Özel İdaresi olması uygun bulundu. Söz konusu proje BAKA tarafından Dpt sunuldu. "

BAKA'nın projeye 3 milyon lira katkı yapabileceğini açıklamasının kendilerini oldukça sevindirdiğini ifade eden Yılmaztürk, "Proje Isparta için çok önemlidir. Burada stant açacak firmalar projeyi satın alacaklar ve projeye uygun olarak satış yerleri yapabilecekler. Yapı malzemeleri de özenle seçilecek ve projeye uygun olacak. " dedi. 

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR