26 Eylül 2017 Salı

Kadir YAVUZ / Ajans32

Gülüyle, Yunus Emre’siyle Gönen İlçesi ve Belediye Başkanı Ahmet Doğan…

25 Mayıs 2015 Pazartesi 18:26

35-40 sene önceki gazeteciliğim aklıma geldi. Elazığ’da, ilk gazetecilik yıllarımda seri röportajlar hazırlardım. 5-6 ay devam ederdi, sonra ardından yeni bir tefrika halinde uzun yazılar yazardım ki; parça parça birbirini takip eden seri yazılar, benim Elazığ’daki ‘İlçe Belediyelerimiz ve Sorunları’ adlı röportaj yazılarımı hatırlattı.

2-3 aydır, aralıksız dolaştığım ilçeleri ve belediye başkanlarını son ziyaretimde; 2014 Mart ayı Yerel Seçimlerinden sonraki faaliyetlerinden bahsetmelerini önerdim. Seçildiğinizden beri neler yapıyorsunuz, projeleriniz neler?

Bir gazeteci, belediyelerin sorunlarını, yaptıklarını, yapamadıklarını o ilçenin, belediye başkanıyla yaptığı bir röportajla aktarabilir. Ben, gazeteciliği çoktan bıraktım; köşe yazarıyım, ancak köşeme sığdırabildiğim kadarıyla yazabiliyorum. Köşenin el verdiği ölçüde; ne röportaj olacak, ne de köşe yazısı, ortası bir söyleşiden, geriye kalanlar olacaktır.

Gönen Belediye Başkanı’yla son üç ay içinde en az 4-5 defa görüştük. Gelip, gidiyorum; M. Ali Çelik’in haritasını vesile ettik, bizim eserlerimize kadar geldik. Öğrencilerinin derece yaptığı, meşhur bir Gönen Anadolu Öğretmen Lisesi var. Final Dershanesi Müdür Yardımcısı olduğum yıllar da, okula çok geldik. Sınavlar yaptık. Kitaplar dağıttık. Okulun geçmişi de var. Köy Enstitüsü olarak kullanılan bu alanın üzerinde, Köy Enstitüsüyken kullanılan binalar hâlâ duruyor.

Şu an, Gönen çok küçük bir yerleşim yeri; nüfus, 3600. Ana yoldan kıvrılarak girdiğiniz Gönen yolunun 2-3 km’lik kısmı çam ağaçlarıyla kaplı… Çok güzel bir görünüm kazandırıyor, bu ağaçlar Gönen giriş yoluna! Gönen merkeze gelişinizin farkına varamıyorsunuz.

Gönen meydanına çıkan yolun, sağ ilk binası belediye binası… Başkan AKP’den ve 2014 Yerel Seçimleri Belediye Başkanı… Başkan Ahmet Doğan, dürüst bir insan… Hakka, adalete, yetimin malına, devletin malına karşı Doğan gibi duran bir yapıya sahip!

İlk geldiğim seneydi, Gönen’de Yunus Emre Festivali yapılmıştı. Benim Yunus Emre’ye ithaf ettiğim bir şiirim festivalde okunmuştu. O yıldan sonra da, bir daha festival yapılmadı. Ahmet Doğan, bu festivali yeniden yaşatma gayreti içinde olduğunu söyledi. Bu yıl, ilkini gerçekleştirecek. Yunus Emre Etkinliğini, temmuz ayının son haftasında yapacaklar.

Kendisiyle yaptığım söyleşi sırasında, o konuyla ilgili şunları da söyledi: “1700 metre Yunus Emre Türbesi Yolunun yapılması projemiz var. Ödeme sorununu çözmeye çalışıyoruz. 390 bin liralık bir proje!”

Sonra diğer projelerine geçiyor ve sıralıyor “Gönen kanalizasyonunun 2,5 kilometrelik kolektör hattını tamamlamak üzereyim.

Gönen Hükümet Konağı Projesi onaylandı. İlk 750 bin liralık ödenek geldi. Maliyeti 4 milyon civarı olacak gibi.

Pazar Yeri’nin etrafında 7 adet dükkân inşaatı devam etmektedir.

Soğuk Hava Deposu altında 7 adet sanayi dükkânı 70 metre kare açık ve 70 metre kare kapalı alanlı dükkânlar olacak.”

Sohbet, genel seçime az kalınca haliyle oraya doğru kaydı. 07 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde sonuç ne olabilir? Halkın duruşu, seçime bakışı, tansiyon nasıl gibi soruları muhabbet şeklinde yaptık. Onlar yazı dışı kaldı. Niye diye soracak olursanız, konumuz Gönen Belediyesi ve Sorunlarıysa, o başlığı aşmayalım… Doğru mu?

Bir dahaki gelişimizde, Gönen’in en büyük gelir kaynağı güle değineceğim. Gönen’in gülü dedik ama hani gül neredeydi? Yazımın, bir başında ve bir de sonunda bahsettiğimle kalmasın, inşallah!

Bugün Gönen’deydim, yarın bir başka yerde… Dünya, bu olsa gerek. Ne demişler dünya için… “Dünya! Ne seçim, ne geçim dünyasıdır. Dünya, bu gün var, yarın yok. İmtihan dünyasıdır.” Bizler, bu imtihanın neresindeyiz, dersiniz?

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR