26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
19 Eylül 2011 Pazartesi 14:05

Gülyağı Fiyatları Altın'la Yarışıyor

Türkiye’nin gül bahçesi olarak bilinen Isparta ve yöresinde elde edilen gülyağı, 7 bin euro’luk kilogram fiyatıyla, son dönemde artış rekorları kıran altınla yarışmaya başladı
Gülyağı Fiyatları Altınla Yarışıyor

150 kişilik ekip tarafından bir günde toplanılabilen 4 ton gülçiçeğinden çıkartılan 1 kilogram gülyağında bu yıl yüzde 45’i bulan fiyat artışının, gül rekoltesindeki düşüşten kaynaklandığı belirtildi.

Dünyanın en kaliteli güllerinin üretildiği sahip başta Isparta olmak üzere Burdur’un Ağlasun ve Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçelerindeki bahçelerden toplanan gül çiçeklerinden çıkartılan gülyağı ve gül konkreti ihracatı sürüyor.

Gülçiçeğindeki verim kaybı nedeniyle rekolte düşünce, gülyağı fiyatlarında da ciddi artış oldu. Geçen yıl kilosu 4 bin 500 euro olan gülyağı, bu yıl 6 bin ile 7 bin euro arasında alıcı buluyor. Yüzde 45’i bulan rekor yükselişin kaydedildiği gülyağının 1 gramı ise 18 liraya geliyor. Isparta’dan giden gülyağı, Christian Dior, Chanel, Calvin Klein gibi dünyanın en büyük parfüm markalarının hemen hepsinde kullanılıyor.

Gül konkreti ise kilogramı 650- 700 Euro’dan ihraç ediliyor ve yine dünyanın önde gelen firmalarınca kozmetik sanayiinde kullanılıyor. Bölgede bu yıl yaklaşık 6 bin 500 ton gülçiçeğinden 1 ton gülyağı, 3 ton da gül konkreti elde edildi.

25 YIL ÖNCE 1 KİLO ALTINDA AYNI FİYATTI
1986 yılında 1 kilogram gülyağı ile bir kilogram altın fiyatının aynı oluğunu söyleyen Hüseyin Kınacı, "O yıl kilogramı bin 800 dolara kadar gerilemişti. Son yıllarda gülyağının fiyatlarında yaşanan artış ile 4’de 1 oranına kadar altına yaklaşıldı, ancak son aylardaki altının rekor artışı ile bu fark yeniden 6’da 1 oranına kadar çıktı" dedi.

FİDANLAR YAŞLANDI
Sektör temsilcileri en büyük sorunlarının ise gülçiçeği fidanlarının çok yaşlanması olduğunu vurguladı. Yıllardır üretim yapılan bu fidanların birçoğunun öldüğünü ve devlet desteği ile bölgede gençleştirme çalışmalarının yapılması gerektiği belirtildi. Bölge üreticisi gençleştirme çalışmalarıyla birlikte organik üretimin artırılması gerektiği görüşünü de savunuyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR