23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
14 Haziran 2012 Perşembe 12:49

Halk Otobüslerine Filtre Takılıyor

Vali Memduh Oğuz Başkanlığı’nda toplanan kurulda, toplu taşıma araçlarının egzostlarından çıkan zehirli gazların filtreyle önlemesi konularına da dikkat çekildi.
Halk Otobüslerine Filtre Takılıyor

2012 yılı Mahalli Çevre Kurulu (MÇK) dün 2. kez toplandı. Vali Memduh Oğuz Başkanlığı’nda toplanan kurulda, 6 maddeden oluşan gündem görüşmesi yapıldı. Hava kirliliği konusunda önümüzdeki kış için alınması gerekenlerin görüşüldüğü toplantıda, kömür kriterleri değerlendirildi ve havai fişek yasağından, heykel eleştirisine kadar birçok konu görüşüldü.
Reklam broşürlerinin çevreye verdiği kirliliğin de görüşüldüğü toplantı çerçevesinde, toplu taşıma araçlarının egzostlarından çıkan zehirli gazların filtreyle önlemesi konularına da dikkat çekildi.

MÇK’nın açılış konuşmasını yapan Vali Memduh Oğuz, basın mensuplarından turistlere kadar bu kurul toplantısının herkesi kapsadığını ifade ederek, “Buradaki herkes asli unsurdur. kişilik değerlerine zarar vermeden, hiyerarşik düzen öne çıkmadan özgürce, görüş ve önerilerini sunabilir. Hepimiz çevrenin korunmasında görevliyiz, fakat sadece yetki ve sorumluluklarımız farklı” dedi.

Toplantıda ele alınan gündem maddelerinden, ‘Toplu taşıma araçlarının egzostlarından çıkan gazların hava kirliliğine neden olması sebebiyle, 16.10.2010 tarih ve 179 sayılı MÇK’nın 2. Maddesinde motorlu taşıtlar için alınan kararların yeniden değerlendirilmesi’ görüşüldü.

Otobüslerin egzostlarına filtre takılmasını kapsayan gündem maddesi değerlendirmesinde ilk konuşmayı Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi temsilcisi Durmuş Ercan yaptı.

Daha önce alınan karar sonrasında bünyelerindeki 93 adet otobüsün, 5’erli gruplarla anlaştıkları bir firma tarafından filtre takılmak üzere Konya’ya gönderildiğini aktaran Ercan, “2010 yılında alınan karar sonrasında otobüs egzostlarından çıkan zehirli gazların filtreyle engelleneceğini kanıtlama sözü vermiştik. Bu konuda gerekli çalışmaları Konya’daki bir firmayla görüştük ve ilk etapta 4 otobüsümüze bu filtreleri taktırdık. Bu konuda, ilk çalışma esnasında açığa çıkan en fazla zehrin önüne geçtiğimizi göstereceğiz” dedi.

Vali Oğuz, Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi temsilcisi Ercan’nın yaptığı kanıtlama önerisini uygun bularak, otobüsleri vilayet önüne getirmesini ve MÇK üylerinin incelemeler yapabileceğini söyledi.
Ercan, kooperatif bünyesindeki filtreli iki halk otobüsünü vilayet önüne getirerek, toplantı sonrasında MÇK üyelerine sundu.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR