25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Şubat 2016 Perşembe 17:17

Hapı Yuttuk

Her geçen yıl artış gösteren ilaç tüketimi hızının önüne geçilemiyor.
Hapı Yuttuk

Antibiyotik kullanımında 2002’den günümüze kadar yüzde 182’lik bir artış görüldü. Bilinçsiz ilaç tüketiminin neden olduğu zararlara dikkat çeken uzmanlar ise ilaçların birbirleriyle etkileşim yapabildiğini ve ölüme yol açabildiğini ifade ediyor.

Günümüzde antibiyotiklerin gereksiz kullanımı önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Gereksiz ve uygunsuz antibiyotik kullanımı toplumda ve hastanelerde büyük bir problem haline gelen antibiyotik direncine sebep olmaktadır. İlaçların var olan hastalığı da tetikleyebildiğini veya şiddetini artırabildiğini belirten uzmanlar, hastalıkların bilinçsizce kullanılan antibiyotikler yüzünden kronikleştiğini ve antibiyotiklerin bu süreçte etkisiz kaldığını söyledi.

‘KONTROL ALTINDA KULLANILMASI GEREKİYOR’
Gereksiz ve uygunsuz antibiyotik kullanımı toplumda ve hastanelerde büyük bir problem haline gelen antibiyotik direncine sebep olmaktadır. Antibiyotiklerin kontrol altında kullanılması gerektiğini savunan Isparta Eczacılar Odası Başkanı Saygın Gargın “ Bu ilaçlar sürekli ve bilinçsizce kullanıldığı zaman o direnç geçtikten sonra o ilaç ona fayda etmiyor. Fayda etmediği için de daha yeni ilaçlar veya daha pahalı ilaçlar kullanmak zorunda kalıyoruz ve bu sağlık açısından hiç iyi değil” ifadelerini kullandı.

‘BELLİ SÜRE SONRA İŞE YARAMIYOR’
Türkiye’de yazılan reçetelerin yaklaşık % 40’ında antibiyotik bulunduğuna değinen Gargın “Dünya ortalaması %20 veya %25 civarında yani OECD ülkeleri gelişmiş ülkeler de 5 reçetenin birinde veya bir buçuğunda antibiyotik var. Biz de bu rakam 2, 2.50’lere gelmiş durumda. Mevcut kullanmış olduğumuz antibiyotiklerin artık işe yaramaz olmasına yol açıyor” dedi.

‘HEKİMİNİZE DANIŞIN’
Vatandaşların kullanacağı antibiyotikler veya antidepresanlar ile ilgili mutlaka hekime başvurmasını dile getiren Gargın “ilimizde hekime ulaşmak artık çok kolay. Türkiye de ortalama 7-8 defa bir hasta hekime ulaşabiliyor veya gidiyor. Hekim kontrolünde bu ilaçları kullanmak noktasında hekime danışsınlar eğer hekimler uygun görürse ilacı kullanma noktasında vatandaşlarımız zaten reçete karşılığı bizden bunları temin edecek” dedi.

‘SAĞLIK OKURYAZARLIĞI ARTMALI’
Önceki yıllarda antibiyotiklerin eczanelerde reçetesiz satıldığını vurgulayan Gargın “artık eskisi gibi reçetesiz ilaç vermiyoruz. Vatandaşlar hala daha reçetesiz ilaç almaya geliyor. Devletin de bu noktada yapacağı bir mekanizma olmalı. Sağlık okuryazarlığını geliştirebiliriz” dedi.

‘ÖLÜMLER ENGEL OLMUYOR’
Yaz aylarına yaklaştığımız şu dönemlerde, internetten satılan zayıflama ilaçlarının hiçbir zaman faydalı olmayacağına işaret eden savunan Isparta Eczacılar Odası Başkanı Saygın Gargın “Zayıflama yolunu seçer iken internetten temin edilen gıda takviyeleri ile zayıflama yoluna gidiyorlar. Bu başvurulan yolda ölümle bile karşılaşılabiliyor. Bir hastalık veya bir rahatsızlığınız var ise mutlaka hekime veya eczacıya danışın. Bu zayıflamakta olabilir, cinsel fonksiyonda olabilir, başka bir şey de olabilir. Bundan çekinecek bir şey yok. Daha sonra o uzman bunun eğitimini almış eczacı nasıl adlandırırsanız veya diyetisyen de olabilir. Sizi aldığı eğitimle birlikte doğru yönlendirerek sizin eksikliğinizi veya rahatsızlığınızı neyiniz var ise elinden geleni yapacaktır.

DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI
Konuşmasına şu şekilde devam eden Gargın “2014 yılının Kasım ayında eczacı ve eczane profili adı altında bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmaya göre her 2 eczacıdan biri zor durumda olduğu görüldü. Ekonomik anlamda kendi eczanesini döndürmek, idame ettirmek anlamında zorluk yaşıyor. Tabi bizler en ücra köşeye kadar hizmet götüren insanlarız. Mesleğimizi bu şekilde yapıyoruz. Devlet veya SGK bizi istiyorsa eğer eczacı veya eczane olarak bu şekilde ekonomik anlamda bizi gözetmesi gerekiyor. Çünkü Avrupa’da veya diğer ülkelerde bunlar böyle” ifadelerini kullandı

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR