23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Temmuz 2013 Pazartesi 11:58

Hedef 20 Bin Öğrenci

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, yeni eğitim-öğretim yılında 19 bin kontenjanın yanı sıra yurtdışından gelecek öğrencilerle birlikte hedefin 20 bin olduğunu bildirdi.
Hedef 20 Bin Öğrenci

2013 ÖSYS yerleştirme sonuçlarına göre bu yıl Süleyman Demirel Üniversitesi'ni 15 bin 413 öğrenci tercih etti. Bu sezonda yaklaşık 10 bin öğrenci mezun eden SDÜ, ilk tercih sonuçlarına göre mezun sayısının 1.5 katı kadar daha fazla öğrencinin talebiyle karşılaştı.

Bu yıl SDÜ'ye ayrılan 19 bin kontenjanın ise ek yerleştirmelerle dolması bekleniyor.

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, 2013 ÖSYS yerleştirme sonuçlarını değerlendirdi. Rakamın sevindirici olduğunu ifade eden Prof. Dr. İbicioğlu, bu yıl hedeflerinin 20bin öğrenci olduğunu bildirdi.

TERCİHLERDE SDÜ'NÜN YÜKSELEN ÖZELLİĞİNİ TEKRAR GÖZLEMLEDİK

Şuanda fakültelerdeki doluluk oranının yüzde 92, meslek yüksek okullarında ise yaklaşık yüzde 80 olduğunu belirten Prof. Hasan İbicioğlu, bu oranların ek kontenjan ve yurtdışından gelecek öğrencilerle daha da artacağını söyledi. Ek kontenjan ile 4 bin öğrenci beklediklerini dile getiren İbicioğlu, "Yine tercihlerde üniversitemizin yükselen bir özelliğinin ve öneminin olduğunu gözlemliyoruz" dedi.

İVMEMİZİ DEVAM ETTİRMEMİZ GEREKİR

Öte yandan ülkemizde meslek yüksekokullarının tercih edilebilirliğinin azalmaya başladığına dikkat çeken SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Ülkemizde üniversite sayıları arttı. Öğrenciler artık fakültelere daha rahat girebiliyorlar.

Bu da ilerleyen zaman içerisinde tanıtımlarımızı bir üniversite konseptinin temel kalite indikatörleri açısından durumumuzu dikkate alıp gerekli önlemleri almadığımız müddetçe bu güzel gidişat uzun dönemde devam etmeyebilir.

Çok fazla üniversite açılıyor. Isparta’mızdaki üniversitemizi bir cazibe merkezi, değişen konjonktürüne göre değerini yeniden yükseltip, değişen teknolojilerle devam ettirmemiz lazım. Bu özelliğimizi devam ettirtmemiz gerekir ki, yerimizde saymayalım daima ileriye gidelim. Bu şekilde kaliteli ve nicelik açısından öğrenci çekmeye devam ederiz."

SU ÜRÜNLERİNDE ÖĞRENCİ OLACAK

Bu arada bu yıl SU Ürünleri Fakültesi'ne ayrılan 26 kontenjan için sadece 1 kişi başvuru yaptı. Ayrıca bu fakülteyi tercih eden öğrencilere de karşılıksız 200 TL , burs verileceği daha önce duyurulmuştu.

Bu durumu da değerlendiren Prof. Dr. İbicioğlu, "Su Ürünleri Fakültesi'ne dikey geçiş ve yurtdışından da öğrenciler geliyor. Üniversitemizdeki Su Ürünleri Fakültesi 'yle ilgili olarak gerekli düzenlemeleri yapmaya başladık. Ama bu fakültelere genel bir talep düşüklüğü söz konusu. Hatta ülkemizin yanı sıra dünyada bir talep düşüklüğü var. Bunlarla ilgili hocalarımızla toplantılar yapıyoruz. Gerekli değerlendirmeleri yapıyoruz. Ama yine Su Ürünleri Fakültemizde öğrenci olacaktır. Bu açıdan bir sıkıntımız yok" şeklinde konuştu.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR