21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 Mayıs 2013 Perşembe 10:48

Her Bebek Sigortalı Doğacak

Türkiye tam bir sosyal devlet oldu. Meclis'ten geçen yasayla artık 18 yaşına kadar olan herkese devlet sağlık güvencesi verecek. Sigorta için herhangi bir şart aranmayacak.
Her Bebek Sigortalı Doğacak

Avrupa'da birçok ülke sosyal politikalarda kısıtlamaya giderken, Türkiye devrim niteliğinde bir adım daha atıyor.

Meclis'te kabul edilen Torba Kanun'la artık 18 yaşına kadar olanlar, şartsız olarak genel sağlık sigortalı sayılacak. Yasaya göre, gelir tespiti yapılmadan genel sağlık sigortası ya da bakmakla yükümlü olduğu kişi bulunmayanlar, anne-babası olmayan Türk vatandaşlarından 18 yaşını doldurmayanlar genel sağlık sigortalı oluyor.

Böylece her yeni doğan bebek, anne ve babası sigortalı olmasa da devletin sağlık güvencesinde olacak. Herhangi bir şart aranmadan sağlık yardımı alabilecek. Türkiye'ye eğitim için gelen her kademedeki yabancı öğrenci de sigortalı olabilecek.

Öğrencilerin ilk kayıt tarihinden itibaren 6 ay içerisinde talepte bulunması gerekiyor. Kanunla şiddet mağduru kadınlar da Genel Sağlık Sigortası kapsamında her türlü hizmeti alabilecek. Bu kişiler, prime esas günlük kazanç alt sınırının üçte birinin 30 günlük tutarı üzerinden prim ödeyecek.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR