21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
17 Nisan 2014 Perşembe 11:24

Her Üç Çalışandan Biri Kayıt Dışı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, her üç çalışandan birinin kayıt dışı olduğunu açıkladı.
Her Üç Çalışandan Biri Kayıt Dışı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi’nin soru önergesine verdiği yanıtta, “Sosyal Güvenlik Kurumunun son kayıt dışı istihdam verilerine göre 2013 Ağustos itibariyle kayıt dışılık oranı yüzde 37.76’dır.

Kayıt dışı olması nedeniyle iş kanunu kapsamına giremeyen işçilerin kayıt altına alınması ve iş güvencesine sahip olması için çalışmalar devam etmektedir” bilgisini verdi.

İŞÇİYİ MAĞDUR EDEN FİRMALARIN PEŞİNDEYİZ
Çelik, “Fazla mesai ücreti almadan uzun çalışma saatleri, haftalık izinlerin kullandırılmaması, haksız işten çıkarmalar ve kıdem tazminatı gibi sorunlar bakanlığımız iş müfettişlerince yapılan genel denetimlerle düzenli olarak incelenerek gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır.
Genel denetimlerin yanı sıra iş kanunu kapsamına giren bütün işletmeler bahsi geçen konularla ilgili yapılan şikayetler üzerine incelemeye alınmaktadır” açıklamasında da bulundu.

KAZA ÖNCESİ ÖNLEM
Çelik, iş kazalarına ilişkin yeni yaklaşıma ilişkin de şu bilgiyi verdi: “Bakanlığımız iş sağlığı ve güvenliği konusunda gelişmiş ülkelerde son yıllarda uygulamaya konan teftiş yaklaşımlarını benimseyerek insan kaynaklarını meydana gelen tüm kazaların incelenmesi yönünde harcamak yerine kaza meydana gelmeden önlemeye yönelik programlarda kullanmayı amaçlamıştır.”

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR