25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
06 Mayıs 2011 Cuma 00:48

Hıdırellez Şenlikleri Ayazmana'da Yapılacak

Isparta Valiliği ve Belediye başkanlığı tarafından ortaklaşa organize edilen Hıdırellez şenlikleri Cuma günü Ayazmana mesireliğinde gerçekleştirilecek.
Hıdırellez Şenlikleri Ayazmanada Yapılacak

Isparta Valiliği ve Belediye başkanlığı tarafından ortaklaşa organize edilen Hıdırellez şenlikleri Cuma günü Ayazmana mesireliğinde gerçekleştirilecek.

Şenlikte çeşitli aktivitelerin yanı sıra vatandaşların hoşça vakit geçirebileceği bir gün olacaktır. Etkinlikler içerisinde Isparta Belediyesi Mehtaran gösterisi, Hıdır ve Ellez canlandırması, çeşitli yarışmalar, Türkiye’nin tanınmış sanatçılarından hemşehrimiz Başkal’ın konseri ve çeşitli ikramlarla sona erecek.

Hıdrellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini almıştır.

Halk arasında kullanılan takvime göre eskiden yıl ikiye ayrılmaktadır: 6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 6 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır.

İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Yunanistan ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle ilgili törenler düzenlendiği görülmektedir.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR