26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
09 Nisan 2013 Salı 16:29

İlaç Cezası Geliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kalp damar açıcı, zayıflatıcı, cinsel güç artırıcı, sigara bıraktırıcı gibi iddialarla tüketiciyi aldattığı belirlenen 16 ürün ile ilgili 120 televizyon programını RTÜK’e bildirdiklerini açıkladı
İlaç Cezası Geliyor

Milletvekillerinin, bazı ürünlerin reklam ve tanıtımlarıyla ilgili eleştirilerini içeren soru önergelerini yanıtlayan Bakan Eker şu bilgileri verdi:

KİLO ÜRÜNÜNE İZİN YOK
“Bakanlığımızca kilo verdirici, kilo aldırıcı, sigara bıraktırıcı ve hastalıkları iyileştirici niteliklerdeki hiçbir ürüne izin verilmemektedir. Bu kapsamda yapılan reklam ve tanıtımlar mevzuata aykırı olup, Bakanlığımızca ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde bu tip tanıtımların önlenmesi yönünde yapılan çalışmalara gerekli destek ve katkı sağlanmaktadır. Tüketiciyi aldatan, yazılı ve görsel medyada veya internet yoluyla yapılan reklam ve tanıtımlar ile ilgili Bakanlığımız, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, RTÜK, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gibi konu ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği halinde gerekli çalışmaları yürütülmektedir.

DENETİM SIKLIĞI ARTTIRILDI
Takviye edici gıdalarda da ‘gıda güvenilirliğinin sağlanması’ hususu Bakanlığımızın sorumluluğundadır. AB ile uyumlu olarak ürün ve işletme riskine dayalı gıda denetim ve kontrol sistemine geçilmiş olup, denetim sıklığı artırılmıştır. Gıda güvenilirliğini sağlamak amacıyla BİMER ve ALO GIDA 174 kapsamında şikâyet edilen ürün ve firmalara yönelik resmî kontrol faaliyetleri de yürütülmektedir.

BİTKİ DANIŞMA KURULU
Üretimi yapılmak istenilen ya da ithal edilmek istenilen başta takviye edici gıdalar ve bitki çayları olmak üzere insan tüketimine sunulan gıdaların bileşiminde yer alan bitki, bitki karışımları ve bitki ekstresi gibi bileşenlerin değerlendirilmesi için Bakanlık tarafından ‘Bitki Danışma Kurulu’ oluşturulmuştur. Söz konusu komisyonun çalışmaları sonucunda ‘Bitki Listesi’ ve ‘Zehirli ve Zararlı oldukları İçin Gıda Amaçlı Kullanımlarda Yasaklanması Gereken Bitkiler Listesi’ bulunmaktadır.”

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR