20 Eylül 2017 Çarşamba

Kadir YAVUZ / Ajans32

İlçe Belediye Başkanlarını Ziyaretim…

16 Mart 2015 Pazartesi 16:19

Uluborlu, Senirkent ve Sütçüler İlçesi Belediye Başkanlarıyla Son Buldu.

Geçen yazımın devamı gibi bir şey oldu, bu yazım. İlçe belediye başkanlarını dolaşmaya devam ediyorum. Bu hafta gezilerin sonuna geldim. İlçe gezileri, Uluborlu, Senirkent ve Sütçüler’le birlikte nihayet tamamlandı.

Hafta başında, Uluborlu ilçesi belediye başkanı Mehmet Ünverdi’yi ziyaret ettik. Tabii ki, 12-13 ilçeyi ve bazı kasaba belediye başkanlarını tek başıma ve kendi imkânlarımla gezmem imkânsızdı. O nedenle değerli dostum, tertibim, gazeteci arkadaşım M. Ali Çelik’in götürmesiyle ancak gidebildim. Kendi başıma, bir ara 3-4 ilçe belediyesini dolaştım. Netice de, yaparım ama bu kadar kısa zamanda yapamazdım.

10 Mart günü Uluborlu belediye başkanına uğradık. Belediye başkanı Mehmet Ünverdi daha önceden de tanıştığım biri! Birkaç dönemdir, belediye başkanı Uluborlu’da! Mehmet Ünverdi, güzel çalışmalar içinde şu an! İlkini, 9-10 Nisan’da gerçekleştireceği, kirazın tanıtımıyla ilgili çalışmalarından bahsederek sohbete başladı. Kiraz, Uluborlu’nun uluslararası markası! Bu vesileyle, her yıl kiraz festivali olur, Uluborlu’da! Bir iki defa festivale katıldığımı hatırlıyorum. Elmada öyle ama kiraz bir numara! Ayrıca, Uluborlu’nun tarihi geçmişi çok eskilere dayanır. Ancak tarihi geçmişi yıkıldı yıkılacak bir kale kapısı(5-6 sene önce dünürüm gezdirmişti. O kale kapısı, şimdi ne durumda açıkçası bilemiyorum), camisiz bir minare ve bir köprüden ibaret! O kalıntılara bakan bir cephede Uluborlu için savaşmış şehitlerin mezarları ve asırlardır yıkılmadan ayakta durmayı başarmış bir camii de, o camisiz minareye inat tepeden kuşbakışı yukarıdan aşağıya doğru melun, mahzun bakıyor. Tarihi hazinelerimizi de kaybetmemek için bir şeyler, yapılıyordur sanıyorum, düşünceleri arasında başkan Mehmet Ünverdi’nin yanından ayrıldık.

Uluborlu MYO’da M. Ali Çelik’in arkadaşları vardı. Onları ziyaret ettik. Okulun müdür yardımcısı Hüseyin Güllü, belediye başkanının başkanı olduğu bir gençlik derneği projesinden bahsetti. Proje dediğim çalışır durumda. Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğiyle kurulmuş bir dernek! Burada, gıyabında bu faaliyetlere katkısından dolayı bir kez daha Mehmet Ünverdi’yi andık. Hüseyin Güllü’yü de, çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.

Bu gençlik derneğinin bir örneğini geçen hafta Isparta’da açılışına gittiğimiz, GÜLBU Ölçü Gençlik Derneği’yle yaşadım. Gençlik ve Spor Bakanlığının GENÇLİK PROJELERİ DESTEK PROGRAMI kapsamındaki destek kredileriyle gençliğe sahip çıkılması şeklindeki faaliyetlerine, anlatıldığında şahit oldum. Projelere katkısı olmuş SDÜ’de Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Osman Çetinkaya’nın anlatımını çok etkileyici buldum.

Hafta sonu yapılan bu açılışı neredeyse atlıyordum. Uluborlu belediyesi ve MYO’nun değerli müdür yardımcısının gençlik destekli projesini dinlemiş olmasaydım, Gülbu’nun açılışını yazmayacak ve es geçecektim.

Uluborlu’dan, Senirkent’e geçtik. Kendisini, daha önce ziyaret etmiş, yerel seçim sonrası başkanlığını kutlamış olduğum Senirkent’in belediye başkanı Erol Civelekoğlu’nu ikinci kez ziyaret ediyordum.

Dün, Sütçüler Belediye Başkanı Mustafa Üstün’ü ziyarete gittik. O da Isparta’daymış. Gelmesini bekledik. Sütçülerli olan M. Ali Çelik’in birkaç tanıdığını ziyaret ettik. 1184 yılı yapımı olan merkezdeki Seferağa Camii’nde öğle namazını kıldık.

O arada başkan gelmişti. Pek konuşmayacak biri gibi duruyordu. Henüz, yoldan yeni gelmişti, yorgundu. Ama biraz sonra tanışınca, kaynaşmaya başlamıştık.

‘Çok hayallerim var’ dediği projelerini birer, birer anlatmaya başladı. Dut bahçesi yetiştirdiğinden bahsetti. Sütçüler’e gelen misafirler o bahçeye gidecek, dilediğince dutunu yiyecek, pikniğini yapacak, yani halka açık olacak. Sütçüler ilçesinin dutu meşhurmuş. Ama şimdi o dut ağaçları yok. Başkan Mustafa Üstün, Dut Pekmezi ve Organik Dut Pekmezi Lokumu yaptırmış, Sütçüler markasını paketlere yerleştirmiş. Organik sözünün üzerinde çok

durdu. O artık Sütçüler için bir marka olacak, diyor başkan! Hele ki, Dağ Kekiğinin en orijinali Sütçüler dağlarında toplanıyormuş. Organik deyince kekik için bile söylenmesi yeterli bence. Kekik balı var, kekik çay olarak içiliyor ve kekiğin ballı reçeli var. Sütçüler’e bunların üretimini kazandıracak projeleri var, başkanın. Dut Festivali her Haziran ayının son günleri yapılıyor. Bu festivale yenilikler katmayı düşünüyor, başkan.

Yine başkanın, hayalindeki projelerinden biri, ‘Kekik Kolonyası’ ve ‘Kekik Sabunu’ yapmak… Ve daha neler neler vardı, başkanın projelerinde! Tam üç saat konuşmuştuk. O anlattı, biz dinledik. Soyadı gibi birbirinden ÜSTÜN projelerle, bizi de hayallerinin arasına çekmeyi başardı başkan! Hayalde kalmaması, gerçekleşmesi ümidiyle!

Başkanın en anlamlı çalışması olarak, düşündüğü henüz hayata geçiremediği ‘Sütçüler Belediyesi Aylık Basın Bülteni’ yani aylık veya üç aylık bir gazete çıkarma düşüncesi… Sütçüler için kalıcı bir faaliyet olacağını, çalışmalara 40 yıllık deneyimli bir gazeteci olarak şayet teklif edilirse katkıda bulunabileceğimi söyledim. ÜSTÜN Başkana, destek olmamak ne mümkün!

İlk defa bir başkanın, Sütçüler markalı kutulu ‘Dut Pekmezli Lokumu’ ve ‘Kekik Reçeli’ koyduğu bir küçük paketi, bizi uğurlarken hediye etmesi tebrik edilmeye değerdi.

Sütçüler’e hareket etmeden sabah saat 09.30’da MHP Milletvekili aday adayı Ziya Nuhoğlu’nun Sarımsak Kafe’de verdiği kahvaltılı toplantıya katıldığımı, neredeyse unutuyordum. M. Ali Çelik’in davetlisi olarak, katıldığımı da söyleyeyim.

Bu tip programlar gazetelere bildiriliyor da, onlar her ne hikmetse biz köşe yazarlarına bildirmeyi akıl edemiyorlar. Bu vesileyle, Ziya Nuhoğlu’yla yakından tanışma fırsatını bulmuş oldum. İsmen tanıdığım Nuhoğlu’yla, bugüne kadar oturup konuşma imkânımız olmamıştı. Bunu da, burada aktarmış oldum.

Sütçüler’e Antalya yolu üzerinden gittik. O yol kestirme yolmuş. Hem de, Tabiat harikası Yazılı Kanyon’u(Tam değilse bile, sınırından geçerek gördük), yemyeşil dağların arasındaki daracık yollardan geçerek Sütçüler’e gittik ve yine aynı yoldan Isparta’ya döndük. Sütçüler’in belki de en büyük hazinesi, aslında Tabiat Parkı Yazılı Kanyonu’dur. En az 2-3 defa gitmişimdir. Yalancı cennet gibidir, Yazılı Kanyon! Antalya’ya da yakın olması vesilesiyle günübirlik turizm açısından değerlendirilebilir. Antalya’dan yapılacak günübirlik turların Yazılı Kanyon’a gelişini ve oradan da Sütçüler’e kaydırılışını belediye veya kaymakamlık Kanyon’la Sütçüler ilçesi arası mazot farkını üstlenerek gerçekleştirebilirler. Bu çalışma, Sütçüler Belediye Başkanı Mustafa Üstün’ün projeleri arasındadır, sanıyorum.

Yine akşam etmiştik. Sütçüler ilçesiyle birlikte gezi turumuz da burada noktalandı. Sütçüler deyince, M. Ali Çelik’in basın faaliyetleri arasında, Sütçüler’e kazandırdığı MYO’nun açılışında katkısının büyük olduğu, o dönemdeki bir hatırasını da başkana anlattığında, not aldığımı hatırlatayım.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR