23 Eylül 2017 Cumartesi

Neriman CANBOLAT / Ajans32

İlmin Babası Öğretmenlerimiz.

24 Kasım 2012 Cumartesi 00:52

GÜZEL YARINLARIN MİMARLARI “ ÖĞRETMENLERİMİZ”

Yıl içerisinde artık bir çok günün anlam ve önemi yad ediliyor. Bu seferki gün Öğretmenler günü. Elbette bütün günlerin ayrı ayrı önemi vardır ama Öğretmenler gününün benim için apayrı bir önemi vardır. Bunun içindir ki bu günüde ayrıca kaleme almak istedim. Öncelikle bu eğitim ve öğretim yılına çok sancılı başlayan öğretmenlerimiz oldu. Bunları unutmuş değiliz, köşemizden acizane desteklerimizi verdik ve benzeri durumlarda da her zaman yanlarında olacağız.

Nitekim 4+4+4’ün ilk yılı olması hasabiyle bir takım sıkıntılar kendini ortaya çıkarmıştı. Bende bir öğretmen annesi olarak olaylara biraz daha bir öğretmen penceresinden bakarak gördüklerimi ve düşündüklerimi  kendi köşemden ‘’Öğrenci veli ve 4+4+4, Dert+Dert+Dert=Feryat ve Sayın Başbakanım’’ başlıklarıyla objektif olarak paylaştım. Bu oluşumdan dolayı sıkıntı çeken ve bütün öğretmenlerimizin bu özel gününü buradan geçmiş olsun dileklerimle beraber tebrik ederim.

Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu hepimiz biliyoruz. Eriyip kendini tüketen, etrafa ışık veren muma benzetilir. Hayatımızın akışına yön veren öğretmenlerimizin hakkını asla ödeyemeyiz.

Toplumun düşmanı cehalet,
Cehaletin düşmanı ilim,
İlmin babası da öğretmenlerdir.
Bilgi tohumunu eken bahçıvan gibidirler.
Yetiştirdikleri her çiçeği özenle sevgiyle büyütürler...
Her gün sabırla unu eleyen, yoğuran, şekil veren,
Pişiren fırıncı ustası gibidirler…
Öğrencilerinin doğru insan olmaları için,
Bilgileriyle yoğurup şekillendirirler.
Hırslarıyla, güçleriyle tuğlaları tek tek ören,
O binayı sıcak yuva haline getiren inşaat ustaları gibidirler.
O körpe beyinleri muhteşem bir ev gibi inşa ederler…
Bir aşçının büyük ustalıkla pişirdiği ve
Tatları damağımızdan gitmeyen yemekleri gibi,
Öğle bilgilerle besler ki bizleri,
Öğrendiklerimiz asla hafızalarımızdan gitmez.
Aktardığı bilgileriyle yaşamımızdaki güzellikleri farkındalaştıran,
Yurdun en uç köşelerine aydınlığı götüren öğretmenlerimizdirler.

Bu yüzden öğretmenlerimize sevgi, saygı ve gönül borcumuz hep vardır. Yolu olmayan, soğuk sıcak demeden, jandarmanın bile çıkamayacağı yerlerde öğretmenlerimiz görev yapmaktadır. Kar suyuyla elini yüzünü yıkayan, mum ışığında ertesi günü öğrencisine aktaracağı bilgilere çalışan, okulun sobasını yakan, tuvaletini temizleyen, her an teröristin hain pususunu ensesinde hisseden ama yine de şikâyet etmeyip görevini en iyi şekilde icra eden kişinin adı öğretmendir.

 Çamuru çamur olarak görmeyip, ona şekil veren basmakalıp olmayıp her öğrencisinin gözü, kulağı, gündüzü, gecesi, duyguları, düşüncesi, açlığı, susuzluğu yalnızlığında arkadaşı, her şeyi olan öğretmenlerimizdir. Onlar ki! Ufuktan yeni doğmuş pas parlak bir güneş gibidirler. Sevgileri ile içimizi ısıtıverirler. Her zaman öğrenci kalırlar.

Var olduğumuz günden itibaren bizi yetiştiren ve geleceğimizi hazırlayan annemiz, babamız ve öğretmenimizin hakkını asla unutamayız. Eksiklerimizi onlarla tamamlarız. Üçü de sevgilerini, emeklerini, bilgilerini bize verir. Bir anne ve babalarımızda öğretmenlerimizdir. Ama zaman zaman manşetlerde “ öğretmenini döven, bıçaklayan, hatta öldüren öğrenci” haberlerini de görmedik değiliz. Velilerden bile dayak yiyen öğretmenlerimiz oldu. Nasıl ki ana ve babamıza el kaldırılmazsa, öğretmenlerimize de şiddet uygulanmamalıdır. Öğretmenine saygısı olmayanın, hiç kimseye saygısı olmaz.

 Öğretmenlere yapılan çirkin davranışlara hiç tahammülüm yok. Ulaşımın, iletişimin olmadığı en uç noktada 6 yıl görevini en iyi şekilde icra eden bir öğretmenin annesiyim. Gurur duyuyorum mesleğiyle ve kendisiyle. Biliyorum ki çok zorluklarla mücadele etti ama bunlara rağmen asla şikâyetçi olmadı. Geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimizin en çok ihtiyaç duydukları şey moraldir.

 “Bana bir harf öğretenin, kırk yıl kölesi olurum buyurmuş“ Hazreti Ali’nin bu sözünü "Kerremallahü veche" ve

“Dünyada her şeye değer biçilebilir ama öğretmenin eserine değer biçilemez” diyen Socrates gibi önemli kişiler, öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yapmışlardır. Lütfen öğretmenlerimize sahip çıkalım. Kim olursa olsun onların haklarını ezdirmeyelim.

Başta başöğretmenimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ ÜN, aramızdan ayrılan şehit öğretmenlerimizin, oğlum Ahmet’in ve tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününüzü kutluyorum.

Sevgi dolu, uygar bir gelecek dileğimle…

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 5 yorum yapıldı.
    YAZARLAR