17 Ağustos 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13 Haziran 2018 Çarşamba 21:34

İmar Barışı’na Üç Günde Bin Başvuru

İmar Barışı’na Üç Günde Bin Başvuru
İmar Barışı’na Üç Günde Bin Başvuru

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Borca, İmar Barışı düzenlemesi kapsamında ‘Yapı Kayıt Belgesi’ ile ilgili Müdürlüğe 550’si şahsen, 450’si telefonla olmak üzere bin kişinin başvurduğunu belirterek; “Ancak, bu rakama direkt olarak e – devlet üzerinden Bakanlığımıza başvuran yapı sahibi sayısı dahil değil” dedi. 

İmar Barışı başvuruları için İl Müdürlüğü bünyesinde Bilgilendirme Merkezi Ofisi açtıklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Borca, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Bakanlıkça uygulamaya konulan ve son dönemde vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği İmar Barışı düzenlemesinde başvuruların 8 Haziran itibarıyla e-Devlet üzerinden alınmaya başladığını bildirdi. 

BORCA; “GELEN VATANDAŞLARIN HER 

TÜRLÜ SORULARINA CEVAP VERİYORUZ” 

Bu kapsamda İmar Barışı düzenlemesinden yararlanmak isteyenlerin sayısının, her geçen gün arttığını vurgulayan İl Müdürü Borca; “Bilindiği gibi imar konusunda sıkıntısı olan yapılar için Bakanlığımız tarafından İmar Barışı uygulaması başlatılmıştır. Bu başvurular e – devlet sistemi üzerinden direkt olarak Bakanlığımıza yapılmaktadır. Biz, şuana kadar Bakanlığa internet üzerinden ilimizden kaç başvuru oldu onu bilemiyoruz. Fakat, üç gündür vatandaşlar İl Müdürlüğümüze gelerek bu konuda bilgi almak ve başvuru yapmak istediklerini ifade ettiler. Bizde bunun üzerine hemen İl Müdürlüğümüzün girişine Bilgilendirme Ofisi oluşturduk. Burada konunun uzmanı elemanlarımız var. Gelen vatandaşlarımızı İmar Barışı konusunda detaylı olarak bilgilendiriyorlar ve sordukları soruları cevaplandırarak onlara yardımcı oluyorlar. 

“İMAR BARIŞI İÇİN İLK ÜÇ GÜNDE 

MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BİN KİŞİ BAŞVURDU 

Bu doğrultuda; İmar Barışı düzenlemesinde başvuruların başladığı 8 Haziran tarihinden bu yana diğer bir deyişle ilk üç günde İl Müdürlüğümüze gelen başvuruda bulunmak istediğini söyleyen vatandaş sayısı bin olarak gerçekleşmiştir. Bunun 550’si bizzat gelenlerden, 450’si ise telefonla arayanlardan oluşmuşmuştur” dedi. 

BORCA VATANDAŞLARI UYARDI 

İmar Barışı düzenlemesine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların e-Devlet sistemi üzerinden rahatlıkla başvurularını tamamlayabileceklerini vurgulayan İl Müdürü Borca, vatandaşları uyararak; “Bu konuda çeşitli kişi veya kuruluşlar ortaya çıkıp söz konusu başvurulara ilişkin, ‘Büro açarak, yönlendirmek isteyenlere’ vatandaşlarımız itibar etmesinler. Kendileri isterlerse doğrudan internet ortamında sisteme girebilir veya İl Müdürlüğümüze gelebilir, ilçelerde de tapu müdürlüklerimize giderek, oradan yardım alabilirler” uyarısında bulundu.

İMAR BARIŞI’NA NASIL BAŞVURULUR? 

İmar Barışı düzenlemesine kısa sürede büyük ilgi gösteren yapı sahipleri, başvurularını e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebiliyor. PTT şubelerinden alınan e-Devlet şifresi ile "www.turkiye.gov.tr "adresine veya "e-Devlet" mobil uygulamasına giren vatandaşlar, burada yer alan kurumlar bölümünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait sayfaya erişebiliyor. Söz konusu sayfaya giriş yapan yapı sahipleri, "İmar Barışı Başvuruları" bölümüne girdikten sonra istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlıyor.

SON BAŞVURU 31 EKİM, SON 

BEDEL YATIRMA 31 ARALIK 2018

Düzenlemede son başvuru günü 31 Ekim 2018 olarak belirlenirken, başvuru gerçekleştirildikten sonra ödenmesi gereken bedel de 31 Aralık 2018'e kadar yatırılabilecek. Başvuruda bulunmak isteyen yapı sahipleri İmar Barışı'nın detaylarına ilişkin merak ettiği tüm bilgilere ise "imarbarisi.csb.gov.tr" ulaşabilecek.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR