22 Eylül 2017 Cuma

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

İnanç Turizminin Cazibe Merkezi Isparta

26 Temmuz 2012 Perşembe 00:16

    Ne zamanki bakanlar kurulu Antalya’yı Türkiye turizminin başkenti ilan etti, arkasından turizmci yatırımcılar 630 km uzunluğundaki o sahili biri birinden güzel otellerle donattılar ve sahip olduğu arkeolojik ve doğal güzellikler sayesinde "Türk Rivierası" adını alarak bütün dünyanın cazibe merkezi oldu.

     Yine aynı şekilde bu sefer Afyon Gazlıgöl havzası ve Gecek havzası bakanlar kurulu kararıyla Termal turizminin başkenti ilan edildi. Ardından en az 40 yerli ve yabancı firma beş yıldızlı otel ve devre tatil tesisleriyle binlerce yatak sayılı tesisler yaparak sağlık turizmi adına dünyanın cazibe merkezi halini aldı. Her iki bölge de böyle bir kararın arkasından turizm için hem ülkemize turist çekmek adına hem de yöre halkının iş imkânı hem de yöresel pazarlarını oluşturmasıyla ekonomik destek olmuştur.

    Isparta ilimizde yakın tarihte National Geographic dergisi bir anket çalışmasıyla Türkiye’de yaşanabilir illerin içinde ilk beşe girdiğini yayımladı.

Isparta ilinin yıllık ortalama ihracatı yaklaşık 80 -100 milyon dolar, ithalatı ise yaklaşık 35 milyon dolardır. Isparta’nın ihracat yaptığı başlıca ülkeler: ABD, Rusya, Mısır, Fransa, Almanya, İngiltere, Kongo Cumhuriyeti, Irak, Portekiz ve İtalya’dır. Her geçen gün artan çalışmalarla da göz doldurarak Isparta ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır.

    Isparta ekonomisine ihracatın yanında en büyük katkılardan bir kısmı da 45.000 öğrencisiyle Süleyman Demirel üniversitesi ve bunun yanında 40. Piyade Er Eğitim Alayıyla beraber  Eğirdir Dağ Komando Okulu ve eğitim Merkezidir. Yıllık ortalama 100 bine yakın kişi gerek asker ailesi gerekse öğrenci ailesi ziyarete gelerek bölge halkının itina ile yetiştirdiği gül mamüllerini ve yöresel hediyelik eşyalarını almasıyla ekonomik anlamda bir hareketlilik olmaktadır.

    Bütün bunlara ek olarak son zamanların Tartışılan konularından Said-i Nursi olayı da aslına bakıldığında, Isparta için bu sefer bacasız sanayi dediğimiz turizm adına büyük katkıdır. Daha şimdiden o bölgeye otel, pansiyon, resturant ve benzeri yatırımlar yapılması planlanmaktadır. Bunun sonucunda da en az bir milyonun üzerinde bir ziyaretci beklenmektedir. Kişi başı ortalama, konaklama, yemek, hediyelik eşya vs. harcamalar yaklaşık 80-100 dolar olsa yıllık ihracat rakamına yakın oluyor. Bu da bölge halkının kişi başı gayri safi kazancını etkileyecek bir rakamdır.

     Sevgili Mustafa Kahraman’ın dediği gibi: ‘’Said-i Nursi için Isparta'ya yılda 400 - 500 bin kişi geldiğini düşünürsek bu sayı ne kadar artarsa Isparta için o kadar iyi olmaz mı?      
                               
     Bütün bu yaşananlar sonucunda bazı tespitlerim var; Yalvaç Antik Kentine  yabancı turistler gelsin hacı olsunlar diye uğraşıyorsak,  Eğridir’e Yunanlıların gelmesi bizi rahatsız etmiyorsa, Barla Beldesi’ne de turist getirtmeye çalışmakta bizi rahatsız etmemeli. Gereksiz polemiklerle son yılların yükselen değeri inanç turizmi sektöründen Isparta olarak mahrum kalmayalım.’’

     Bu sefer, tartışılan bu konu; inanç turizminde Isparta’yı cazibe merkezi haline getirebilir. Olaya birazda ticari bir pencereden bakmalı, Su akar Türk bakar dedirtmemelidir.


                     

 

 


 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR