22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
07 2015 Perşembe 01:01

İngilizce Diyolaglar ile Konuşarak Öğrende

İngilizce dili öğrenme ve konuşma ile alakalı olarak sunulan tavsiyelerin sağlam kaynaklardan öğrenilmesi gerekir.
İngilizce Diyolaglar ile Konuşarak Öğrende

İngilizce dili öğrenme ve konuşma ile alakalı olarak sunulan tavsiyelerin sağlam kaynaklardan öğrenilmesi gerekir. Bu tavsiyelerden en çok söyleneni ve her defasında hatırlatılanı korkusuz bir şekilde yabancı dilinizi konuşmanızdır. Yani bugüne dek öğrendiğiniz her sözcüğün tekrar edilmesinden ve konuşulmasından çekinmemelisiniz. Karşınızda bulunan insanlara nasıl göründüğünüz umurunuzda olmasın. Size her ne kadar saçma geldiğini düşünseniz de ayna karşısına geçerek zamanınızı burada değerlendirin ve devamlı olarak yabancı dil konuşun. Emin olabilirsiniz ki, size büyük oranda faydası olacaktır. İngilizce Kursuna gitmenizin yanı sıra dışarıdan da bütün kaynakları adeta sömürmelisiniz. Size destek olacak her bir kaynağı en iyi şekilde değerlendirerek başarınızı artırabilirsiniz. Yabancı dil kurslarına gitmeniz kendi iradenizle dışarıdan bir kaynak elde ederek buradan ders çalışmanıza engel olmamaktadır. DVD, internet, radyo, TV ya da ilgili dergileri takip ederek yabancı dil öğrenmeniz için sunulan muhteşem içerikleri inceleyebilirsiniz. Yabancı dil seviyenize uyumlu olan kaynaklar için gittiğiniz kurslardan da her daim tavsiye talep edebilirsiniz. Unutmamalısınız ki, internet salonları ve ücretsiz kütüphaneler bu konuda size büyük fayda sağlayacaktır. Yaşamınızın her noktasına öğrenmek istediğiniz yabancı dili katmalısınız. Yabancı dil öğrenebilmek adına etkileşim halinde olduğunuz mecraları öğrenmek istediğiniz dile çevirmelisiniz. Örnek vermek gerekirse eğer, devamlı olarak dinlediğiniz bir radyo kanalını İngilizce dili kapsamında dinleyebilirsiniz. Devamlı okuduğunuz günlük gazetelerin yerine İngilizce dilinde olan gazeteleri okumalısınız. Elinizin altında her daim İngilizce dilinde notlar bulunsun, odanızda mevcut olan her bir objenin üzerine isimlerini yazmanız ezber konusunda yardımcı olacaktır. Hayali olarak bir mektup arkadaşı yaratmalı ve bu hayali arkadaşa sürekli mektuplar da yazabilirsiniz. Ancak mümkün olduğunca bu mektupları bir dosya içerisinde biriktirin. Yabancı dil seviyeniz ilerlediği zaman gelişme seviyenizi görerek çok daha rahat bir şekilde ilerleme kaydedersiniz.

Yabancı olan bir sese kulak vererek de işe başlayabilirsiniz. Mümkün olduğunda dinleme becerinizi geliştirebilmek adına yabancı kanallar dinleyerek dinlerken notlar almalısınız. Yabancı eğitmenlerinizle yapmış olduğunuz konuşma dersleri ve aktiviteleri kaçırmamanız da önemli bir konudur. Unutmamalısınız ki, yabancı dil öğrenmenin asıl amacı konuşabilmektir. Bulduğunuz her bir fırsatı başarılı şekilde değerlendirmek konusunda zorunlu sayılırsınız. Yahut yabancı dilde müzik dinleyerek de kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğer müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız dikkatinizi toparlamalı ve şarkının sözlerini tekrar etmeye başlamalısınız. Şarkıların sözlerini not almalı ve sevdiğiniz insanlara İngilizce şarkılar söylemelisiniz. Bu konuda yanlış yapmaktan çekinmemeli ve utanmamalısınız. Cesaretinizi toplamanız çok önemlidir. Yabancı dili dinleme becerinizi geliştirebilmek adına müzik dinlemeniz başarılı bir metottur.

Hepsinden önce bolca ders çalışmanız gerekir. Mümkün olduğunca her fırsatta yepyeni şeyler öğrenmek için düzenli bir çalışma planı oluşturmalısınız. Her yeni gün belirli bir zaman aralığını İngilizce dilini öğrenebilmek için ayırmanız gerekir. Yabancı dil konularını çalıştıkça İngilizce Diyalog kurabilmeniz daha kolay bir hale gelecektir. Dilin keyfini yaşamak istiyorsanız eğer bunun öncesinde biraz emek ve çana sarf etmeniz gerekmektedir. Unutmamalısınız ki, yabancı bir dilin ikinci dil niteliğinde öğrenilmesi için çaba sarf eden ger birey kesinlikle ders çalışmalıdır. Test çözmeli ve bilgi seviyenizi kontrol etmelisiniz. Bu sayede kendi durumunuzu da takip etmiş olursunuz. Avrupa Birliği Dil Portfolyosu kapsamında hedeflendiği gibi kişilerin kendi şahsi gelişmelerinden sorumlu olmaları en uygunu olacaktır. Yabancı dil öğrenmeye çalışan her bireyin kendine bir pasaport oluşturması gerekir. Yani bu pasaport kendiniz için hazırlayacağınız değerlendirme çizelgesi ya da karne gibi bir pasaport olabilir.

YAZARLAR