25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
14 Aralık 2013 Cumartesi 15:15

İnternetten Müzik İndirmek Caiz Mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı internetten indirilen her türlü program, yazılım, kitap, müzik gibi ürünlerin "ilgili kişilerin izni olmadan" elde edip kullanmanın caiz olmadığını açıkladı.
İnternetten Müzik İndirmek Caiz Mi?

Cihan Haber Ajansı'nın haberine göre, Din İşleri Yüksek Kurulu : "Sanal alemden, ürün sahibinin izni olmadan indirme işleminin kul hakkı ihlalidir"dedi. Ayrıca Yüksek Kurul "Bu sorumluluk ise söz konusu hak sahibine iade edilmedikçe veya helallik alınmadıkça ortadan kalkmaz. İslam, emeğe büyük değer verir, haksız kazanca karşı çıkar. Kur’an-ı Kerim’de 'İnsan için ancak çalıştığı vardır' (Necm, 53/39) buyurulur. Hz. Peygamber de (sas) emeğin hakkının verilmesini değişik hadisleriyle ifade etmişlerdir. Bunlardan birinde 'Hiçbir kimse, elinin emeği ile kazandığını yemekten daha hayırlı bir kazanç yememiştir. Allah’ın Peygamberi Davud da kendi elinin emeğini yerdi' (Buhari, Büyu’, 15)" diyerek Kuran'da da haksız kazançla ilgili hadis bulunduğunu belirtti.

"BU KAMU HAKKI İHLALİDİR"
Din İşleri Yüksek Kurulu ayrıca açıklamasında "Teknolojinin geliştiği, insan emeğinin çok değişik şekil ve ortamlarda tezahür ettiği günümüzde aynı ölçüde hak ve emek ihlalleri söz konusu olmakta, bu hak ihlalleri elektronik ve bilgisayar dünyasında da yaşanmaktadır. Bu tür haksız davranışlar sadece bireylerin hakkını gasp etmiş olmamakta, aynı zamanda, o alanlarda emek harcayan insanların yeni ürünler üretme konusundaki şevkini kırmakta, bu da geniş anlamda kamu hakkı ihlaline dönüşmektedir. Bu sebeple birer emek mahsulü olarak internet ortamına geçirilmiş olan her türlü program, yazılım, kitap müzik vb. ürünleri ilgililerin izni olmadan elde edip kullanmak caiz değildir." diye ekledi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR