25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
06 Nisan 2013 Cumartesi 17:16

İş Sağlığı Kanununa Uymayana Ağır Ceza

Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkan Vekili Ahmet Tural, 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununa uymayan işletmelere ağır cezalar verildiğini söyledi.
İş Sağlığı Kanununa Uymayana Ağır Ceza

İş Sağlığı Güvenliği hususunda birlik olarak eğitim verdiklerini belirten Tural, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30.06.2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kanun kapsamında çıkarılan yönetmelikler 29 Aralık 2012 tarihinden itibaren Resmi Gazete’de yayımlanmaya başlamıştır. İlgili kanun ve yönetmelik hükümleri doğrultusunda kanun kapsamına dahil olan tüm işyerlerinin; çalışanlarının bilgilendirilmesi, eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirme Analizi , Acil Eylem Planının hazırlanması yükümlülükleri bulunmaktadır.

Bu yükümlülüklere uymayan tüm işyerlerinin her madde için ağır idari para cezaları ile karşı karşıya kalması kanun ile hüküm altına alınmıştır.

Bu bağlamda; Birliğimizin ve Odalarımızın çalışanlarının bilgilendirilmesi ve eğitimi, İşyeri Risk Analiz Raporları ve Acil Eylem Planlarının hazırlıkları Birliğimiz tarafından tamamlanmıştır.

Ayrıca; Birliğimize bağlı meslek odalarına kayıtlı ve kanun kapsamında bulunan esnaf ve sanatkârlarımıza yönelik İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Birliğimiz tarafından her meslek odasına yönelik olarak düzenlenmektedir.

Kanun kapsamında bulunan esnaf ve sanatkârlarımızın, kanunun ilgili maddeleri uyarınca idari para cezaları ile karşı karşıya kalmamaları için bu eğitimlere katılmaları önem arz etmektedir” dedi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR