26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21 Eylül 2012 Cuma 18:36

İşçiler Endişeli Peki Neden?

Yol İş Sendikasına bağlı üyeler Kaymakkapı Meydanı’nda bir araya gelerek bazı kanunlarda yapılması planlanan değişiklikle ilgili tepkilerini dile getirdi. Yapılan kitlesel açıklamanın ardından Türk İş yöneticileri AK Parti yönetimine eleştirileriyle ilgil
İşçiler Endişeli Peki Neden?

Büyükşehir Belediyelerinin sınırlarının değiştirilmesi ile 13 ilde Büyükşehir Belediyesi kurulması ve bazı kanuınlarda değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısı taslağını eleştiren Yol İş Sendikası üyeleri Kaymakkapı Meyndaı’nda bir araya gelerek kitlesel basın açıklaması yaptı. Sendika üyesi işçilerinin gündeminde Karayolları Genel Müdürlüğü işyerlerinde çalıştırılan taşeron işçilerin hukuki durumu da vardı.

MİLYONLARCA YURTTAŞI İLGİLENDİRİYOR
Yol İş Sendikası Isparta Şube Başkanı Adnan Kocabaş, yaptığı açıklamada “Tasarı taslağı milyonlarca yurttaşımız ile birlikte onbinlerce çalışanı da ilgilendirmektedir. Bu nedenle tasarıya ilişkin görüş, öneri ve endişelerimizi paylaşmayı demokratik bir işleyişin gereği olarak görüyoruz dedi.

YEREL YÖNETİMLERİN PAYI DÜŞECEK
Tsarı taslağı ile ilgili endişelerini dile getiren Kocabaş, “Yerel yönetimlerin genel bütçeden aldıkları paylar düşürülmektedir. Bu ise; hizmetlerin kaliteli ve kalifiye personel eli ile görülmesini engellemektedir” dedi.

VATANDAŞA EK KÜLFET
Tasarı taslağının yurttaşlara da ek külfet getireceğini öngören Kocabaş, “Köy ve beldelerin mahalleye dönüştürülmesi ile birlikte çeşitli yasalarımız açısından buralarda yaşayan yurttaşlarımıza yeni vergi, harç ve harcamalara katılım yükleri getirilmektedir” ifadelerini kullandı.

HİZMETLERDE AKSAKLIKLAR OLUŞACAK
Çeşitli hizmetlerde de aksaklıkların olabileceğini kaydeden Yol İş Sendikası Isparta Şube Başkanı Adnan Kocabaş, “Nüfusumuzun yüzde 16’sını oluşturan yaklaşık 12 milyon köylü yurttaşımız için; yol, gölet, kar mücadelesi gibi hayati ihtiyaçların giderilmesinde aksaklıklar yaşanabilecektir” dedi.

TAŞERON İŞÇİLERİN HUKUKİ DURUMU
Sendika Başkanı Kocabaş, Karayolları Genel Müdürlüğü işyerlerinde çalıştırılan taşeron işçilerin hukuki durumları ile ilgili yaptığı açıklamalarda ise, “Türkiye Yol İş Sendikasının örgütlü bulunduğu Karayolları Genel Müdürlüğü Bölge Müdürlükleri bünyesindeki işyerlerinde yıllardır taşeronlar eli ile işçi çalıştırılmaktaydı. Sendikasız ve güvencesiz çalıştırılan bu işçilerin başvuruları üzerine üyelik işlemleri ajans32 gerçekleştirilmiştir. Sendikamız, üyelikleri gerçekleştirilen 6 bin 500 civarındaki taşeron işçisinin işvereni görünen aracı firmalarla genel müdürlük arasındaki hizmet alım sözleşmelerinin muvazaalı olduğu gerçeğinden yola çıkarak, Karayolları Genel Müdürlüğü aleyhinde Ankara İş Mahkemelerinde 6 bin 411 dava açmıştır” dedi.

İŞSİZ KALACAKLAR
Kocabaş, “Yaşanan sıkıntıların yalnızca aracı şirketler vasıtasıyla çalıştırılan davacı işçileri mağdur etmekle kalmayacak, bütün işler hizmet alımı suretiyle görüleceği için Karayolları Genel Müdürlüğünde yıllardır kadrolu olarak çalışan işçilerin hepsinin ‘ihtiyaç fazlası’ haline gelmesine ve nihayet işlerini kaybetmesine yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN SORUNLAR
Kocabaş sözlerini, “Görüldüğü üzere Karayolları Genel Müdürlüğü’nce izlenen yöntem hiçbir sorunu özmeyeceği gibi telafisi mümkün olmayan yeni sorunlar yaratacaktır” diyerek noktaladı.

AKP İL BAŞKANLIĞINA ÇIKTILAR
Yapılan kitlesel basın açıklamasının ardından Türk İş’e bağlı sendikaların yöneticileri AKP İl Başkanlığına giderek hazırladıkları dosyayı parti yöneticilerine verdi.
AKP İl Başkan vekili Kamil İnci dosyayı teslim alarak, “Çalışanlarımızın zarar görmeleleri için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR