25 Ocak 2022 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
05 Ekim 2010 Salı 12:00

İşkur'a bu yıl 5 kişi başvurdu

Isparta İşkur'un meslek danışma merkezine 2010 yılında 5 kişi başvurdu.
İşkura bu yıl 5 kişi başvurdu

Isparta'da öğrencilere meslek seçiminde katkı sağlayan Türkiye İş Kurumu (İşkur) Meslek Danışma Merkezi'ne 2010 yılında bugüne kadar 5 kişinin başvurduğu belirtildi. Bu tablo karşısında harekete geçen İşkur, yeni eğitim öğretim yılında Meslek Danışma Merkezi'nin tanıtımına önem vereceğini duyurdu.

Merkezin tanıtımını iyi yaparak gençlere faydalı olmaya çalışacaklarını belirten İşkur Isparta İl Müdürü Hüseyin Ergin, 2010 yılında sadece 5 kişinin başvuruda bulunduğunu kaydetti. Her insanın kapasitesinin ve becerisinin ayrı olduğunu bu konuda danışma merkezinin uzmanlarının öğrencilere büyük katkı sağlayacağın belirten Ergin, "Meslek seçme aşamasında olan lise mezunu öğrencilerimiz danışma merkezimize gelerek fikir alabilirler. Merkezimizde tüm meslek grupları mevcut. Yani öğrencilerimiz geldiği zaman istediği yada düşündüğü mesleği yapabilmek için hangi üniversite bitirilmeli? Mesleğin tahmini kazancı ne kadar, çalışma şartları nelerdir gibi soruların cevaplarını bulabilirler." dedi.

Ergin, gençlerin çevresindeki kişilere bakarak meslek seçiminde bulunduklarını yada ailelerin yönlendirmesiyle iş bulduklarını kaydetti. Ergin, "Gençler genellikle yanlış meslek seçtiklerini ilerleyen yıllarda farkedebiliyor. Ancak insanını becerisi, yeteneği farklıdır. İşte bu yüzden biz danışma merkezini kurduk." diye konuştu. Ergin, öğrencilerin merkezden haberleri olması için okullara duyuru yapacaklarını ve davet gelen okula giderek ayrıntılı bilgi vermeye hazır olduklarını anlattı.

Hüseyin Ergin, en az 5 sigortalı çalıştıran işyerlerine stajyer eğitimi desteği verileceğini belirtti. Ergin, program sayesinde işsiz sayının azaltılması hem de işletmelerin işe alacakları elamanlarla ilgili deneme sürecindeki maliyetin devletçe üstlenilerek işletmecilere destek olunmasını hedeflediklerini kaydetti. Projeden yararlanacak olan işletmelerin kuruma kayıtlı olması ve en az 5 çalışan bulundurulmaları gerektiğini ifade eden Ergin, "İşyerlerinin kurumca vergi ve sigorta borcu yada cezası olmadığına dair belge de istenmeyecektir. Bu programdan yararlanıp bir işyerinde stajyer eğitimi almak isteyenlerin kuruma kayıtlı işsiz olması, 16 yaşından gün almış olması, en az lise ve dengi okul mezunu olması ve fiilen okuyan öğrenci olmaması gerekiyor." dedi. Ergin, program çerçevesinde her stajyer işçinin 6 ay boyunca haftalık 45 saat çalışma yükümlülüğüne sahip olacağını, stajyerlerin iş kazası ve meslek hastalığı primlerini ödeyerek her gün için 15 TL cep harçlığı ödeyeceklerini anlattı.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR