18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Ocak 2019 Cumartesi 16:22

İsminizi Mutlaka Kontrol Edin

İsminizi Mutlaka Kontrol Edin
İsminizi Mutlaka Kontrol Edin

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler öncesinde seçim kurullarında çalışmalar hız kazandı. Muhtarlar, 4 Ocak’ta askıya çıkan ve 17 Ocak’ta askıdan indirilecek olan seçmen listeleri konusunda vatandaşlara önemli uyarılarda bulunuyor.

31 Mart 2019 günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleriyle ilgili Muhtarlık Bölgesi Askı Listeleri 4 Ocak 2019 tarihi itibariyle askıya çıktı. 17 Ocak 2019 tarihi ve saat 17.00'a kadar tüm mahalle ve köy muhtarlıklarında askıda kalacak olan listede tüm kontroller yapılabilecek.

“LİSTELERDE İSMİNİZİ MUTLAKA KONTROL EDİN”
Hali hazırda askı süresi devam eden seçmen listeleri konusunda seçmenlere önemli uyarılarda bulunan Çelebiler Mahallesi Muhtarı Adnan Tuncolu, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada belirtilen süre içerisinde seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanların Seçim Kuruluna başvurmaları gerektiğini söyledi. Tuncolu, açıklamasında; “31 Mart 1999 tarihinde ve daha önce doğanlar, başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacıyla listenin askıya çıkartıldığı muhtarlık bölgesine gelenler, öğrenci olup seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler, muhtarlık bölgesi askı listesinde kendisine ait kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar, nüfus bilgisi değişenler, askerlikte terhis olanların durumları nedeniyle askı listelerinde kaydı bulunmayanlar ve yine aynı nedenle kayıtları dondurulmuş bulunanların listedeki durumu değiştirmeleri gerekmektedir.

YANLIŞLIK OLANLAR SEÇİM KURULUNA BAŞVURACAK
Diğer taraftan, kasıtlı suç nedeniyle haklarında verilen mahkumiyet kararları kesinleşmekle birlikte henüz ceza infaz kurumuna alınmayan veya koşullu salıverilen ancak hak ederek tahliye edileceği süreyi dolduramayanlar ile uzun süreli cezası ertelenenler, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 408. maddesinde belirtilen ve ayırt etme gücü olan ilgilinin yaşlılığı, engelliliği, deneyimsizliği veya ağır hastalığı sebebiyle işlerini gerektiği gibi yönetememesi sebeplerine bağlı olarak kendi istekleri üzerine verilen kısıtlama kararı kesinleşenler, tutuklu ve taksirli Suçlardan Hükümlü askı listesinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar, Tutuklu ve Taksirli suçlardan hükümlü bulunduğu halde askıya çıkartılan tutuklu ve taksirli suçlular askı listesine yazılamamış bulunan seçmenlerin bizzat kendilerine ait bilgi ve belgeleriyle birlikte İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına müracaatlarıyla kayıtlarını yaptırmaları veya düzeltmeleri gerekiyor” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR