18 Ekim 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
28 Eylül 2017 Perşembe 14:57

Isparta, ‘Akredite Laboratuarı’ İstiyor

Isparta, ‘Akredite Laboratuarı’ İstiyor
Isparta, ‘Akredite Laboratuarı’ İstiyor

Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65’ini karşılayan Isparta, akredite ilgili sıkıntıları uzun süredir aşamıyor. Sıkıntıları aşmanın yolu ise kente akredite laboratuarı kurulmasından geçiyor. 

 

Türk Akreditasyon Kurumu Başkanı Ahmet Yücel ve Yönetim Kurulu Üyeleri,SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı ve ITSO Yöneticileri ile Isparta’da bir araya geldi. ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Isparta olarak Dünyadaki gülyağı ihtiyacının yüzde 65 ini karşılayan bir şehiriz. Akredite ile ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Bununla ilgili valiliğimiz, üniversitemiz ve paydaş kuruluşlarla bir akredite laboratuar çalışması başlattık. İlimizde akredite laboratuarın olmasını istiyoruz“  dedi. 

Türk Akreditasyon Kurumu (Türkak) Başkanı Ahmet Yücel ile yönetim kurulu üyeleri Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ITSO) toplantı yaptı.  Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Türkak Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücel ve yönetim kurulu üyelerini Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nda Başkan Şükrü Başdeğirmen, Meclis Başkanı Osman Şahlan ile yönetim kurulu ve meclis üyeleri ağırladı. Toplantıda Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ile yardımcıları ve fakülte dekanları da hazır bulundu. 

‘İLİMİZDE AKREDİTASYON LABORATUARI İSTİYORUZ’ 

Toplantıda ilk konuşmayı yapan ITSO Başkanı Başdeğirmen, akreditasyonun önemine değindi. Başdeğirmen,  “Sizleri Akreditasyon belgesi almış bir Odanın Başkanı olarak ağırlamaktan onur duyuyorum. Akreditasyon denilince bizim aklımıza gelen tek şey kaliteli hizmettir. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası olarak 365 da borsa içinde Akreditasyon belgesine sahip olan ilk odalardan biriyiz. Bu da bizim için bir gurur kaynağı. 

Sizin kurumunuz da kaliteyi güvence altına alması dolayısıyla hem firmalarımız, devlet kurumlarımız açısından çok önemli. Kalitenin önemini biliyoruz. Bunu belgelendirmek de bizleri bir adım öne taşımaktadır. İlimizde sizden belge alan 6 kamu kurumu bulunuyor ve biz de bu sayıyı artırmak için proje oluşturduk. 

Çünkü Isparta olarak Dünyadaki gülyağı ihtiyacının  yüzde 65 ini karşılayan bir şehiriz. Akredite ile ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Bununla ilgili Valiliğimiz üniversitemiz ve paydaş kuruluşlarla bir akredite laboratuar çalışması başlattık. İlimizde akredite laboratuarın olmasını istiyoruz. “dedi. 

‘AKREDİTASYON BİLİNCİNİ ARTTIRACAĞIZ’ 

Türk Akreditasyon Kurumu Başkanı Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı, Ahmet Yücel’de Isparta’da olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek şöyle devam etti: 

“Bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla illerimizde toplantılar yapıyoruz. Türkiye’nin güzide illerinden olan Isparta’dayız Isparta’nın güzelliklerinden faydalanıyoruz. Birlikte neler yapabiliriz değerlendireceğiz ve akreditasyon bilincini artıracağız. “dedi. 

Türkak Genel Sekreteri Ahmet Tekin Akreditasyon konusunda sunuş yaptı. Türkak’ın kuruluş amacını açıklayan Tekin, şu bilgileri verdi: 

“Kanun ile, uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite etmek, bu kuruluşların ulusal ve uluslararası standartlara göre faaliyette bulunmalarını ve bu suretle uygunluk değerlendirme kuruluşlarınca düzenlenen belgelerin ulusal ve uluslararası alanda kabulünü temin etmek amacıyla, merkezi Ankara'da olmak üzere Başbakanlıkla ilgili, özel hukuk hükümlerine tabi, tüzel kişiliği haiz, kâr amacı gütmeyen, idari ve mali özerkliğe sahip, Türk Akreditasyon Kurumu, kısa adı TÜRKAK kurulmuştur.

 
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR