25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Şubat 2015 Salı 09:41

Isparta 2. OSB'yi Kuruyor

Organize sanayi bölgesinin yanına yeni bir organize sanayi bölgesi koyacak karar dün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan çıktı.
Isparta 2. OSByi Kuruyor

Süleyman Demirle'in başbakanlığı döneminde Isparta'da başlattığı sanayi hamlesinin 2'ncisi atılıyor. Zira mevcut organize sanayi bölgesinin yanına yeni bir organize sanayi bölgesi koyacak karar dün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan çıktı.

OSB Yönetim Kurulu'nun büyüme talebi doğrultusunda 252 hektarlık 1.etap genişleme alanına onay verildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan OSB genişleme onayını aldıklarını belirtenAK Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, 1.etap 252 hektarlık alanın sanayi bölgesi olarak değerlendirileceği belirtti. Bilgiç, bu onay ile Isparta sanayisi açısından tarihi bir gün yaşandığını da ifade etti.
Süleyman Demirel OSB Yönetim Kurulu'nun genişleme yapılması yönündeki çalışmaların temeli 2 yıl öncesine dayanıyor. OSB'ye özellikle tarımsal sanayi alanındaki ilgi ve büyük arsa başvuruları OSB Yönetim Kurulu'na genişleme adımı attırdı.

OSB Yönetim Kurulu'ndan alınan genişleme kararı doğrultusunda 1.etapta 220 hektar, ikinci etapta da 241 hektarlık alanın genişleme bölgesi kapsamına alınması talep edildi. Ancak söz konusu talebin incelenmesi sırasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün havaalanları çevresinde uyguladığı Mania Planı engeline takılındı.

Valilik, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği, diğer kurumlar ve siyasiler Mania Planı engelinin aşılması için yoğum çaba sarfetti. En sonunda genişleme alanındaki Mania Planı yükseklik sınırı istenilen seviyeye çekilerek sorun ortadan kaldırıldı.

Valilik, siyasiler ve ilgili meslek örgütleri ile işbirliğinde çalışan OSB Yönetim Kurulu, beklediği kararı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan çıkarttı. 1.etap 220 hektarlık alan için genişleme onayı verildi. OSB Yönetim Kurulu, genişleme sahasında istimlak yaptıktan sonra parselasyon işlemlerini tamamlayacak. Daha sonra da bu alan yatırımcılara tahsis edilecek.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR