23 Eylül 2017 Cumartesi

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

ISPARTA Aday Listeleri ve Genel Başkanlar

14 Nisan 2011 Perşembe 16:32

ISPARTA Aday Listeleri ve Genel Başkanlar

 

Partilerin aday adaylığı süreci tamamlandı ve listeler YSK’ya teslim edildi. Büyük ihtimalle bu isimlerle seçime girilecek. Sevinenler olduğu gibi üzülen aday adayları da vardı her seçim öncesinde olduğu gibi.

 

Yalnızca bir OY’u olan bizler de hemen siyaset mühendisi kesildik ve listeler üzerinde yorum yapmaya başladık. “Böyle aday mı olur?, falan aday bizim partimize yakışır mı?, biz falan adayı bu memlekette hiç görmedik ki?, bizim partide kafası çalışan “bir” adam varsa, ben de ne olayım!, ya bu Ankara siyasetten hiç anlamıyor!, abi, olay şu! Adayın peşinde ben koşacağım, ne diyeceğim ben ‘bunu da mı listeye koydunuz?’ diyen partilime?, yok abi, bu sefer oy kullanmayacağım, küstüm, ya da boş oy atacağım!”

 

Sevgili okurlar, şunu baştan kabul etmek gerekir ki siyaset; tüm dengeleri gözetip hizmet ve yarınlar adına, bir şekilde doğru karar verebilme sanatıdır. Yani tüm bu listeler ve milletvekili adayları belirlenirken bir sürü denge gözetilmekte ve hasbelkader karar verilmekte. Ama verilen bu karar kesinlikle doğrudur anlamına da gelmiyor. Genel merkezde olanlar ve hele genel başkanlar bu kararı vermek zorundalar. Hem de tek bir milletvekilliği için onlarca yüzlerce aday arasından sayıyı “bir”e indirerek. Kolay mı bu iş? Hiç de kolay değil. Çünkü verilen kararlar genelde yereli ilgilendirse de özelde tüm bir ülkeyi, o partiyi ve o partinin yarınlarını ilgilendiren bir karar. Genel merkez olarak seçim sonucunda 100, 150, 350 vekil almak da var, 20-30 vekil alarak mabadınızın (mabad=kıç) üstüne oturmak da var. Yaptığınız tercihlerin seçmen tercihleri ile örtüşmesi durumunda tarihe mal olmak, bakan veya başbakan olmak da var, bizim partiyi bitiren işte bunlar, yaftası yiyerek binlerce, milyonlarca insanla akrabalık ilişkisi içinde olmak da var. Yani İsa ve Musa’ya yaranamamakta var.

 

Seçim bitince eldeki mevcutla, çok değerli milletvekilleri ile, önüne konan vekil yeminini kah heyecandan, kah bilerek, kah bilmeyerek yalan-yanlış okuyan vekillerle meclis komisyonlarında partinizin adına siyaset yapacaksınız beş yıl. Ama hükümet ama muhalefet olarak. Fark etmez. Genel merkez olarak bir beş yıl daha yük var omuzlarınızda. Yukarıda sıraladığımız tarihi gerekçeler var. Genel merkez sadece “bir” –mesela Isparta- ilini düşünmez. Olaya genel olarak bakar. Adı üstünde, genel merkezdir. Bir ilin milletvekili adedine bakar ve gelebilecek oyları seçmen gruplarına göre tasnif eder. Yani Isparta için on adet oy katmanı belirlenebilir veya dört beş de olabilir. Bu oy katmanlarından hangi aday oy getirir ve vekil seçilebilir hesapları yapılır illerde ve genel merkezlerde. Yani herhangi bir aday delege ve parti ile olan ilişkisine, Ankara genel merkez ile yakınlığına bakılmaz. Isparta’da 40’a yakın aday adayı vardı AKP’nin. Bence Isparta dört ana oy katmanına bölünmüş. Cemaat, çizgi, merkez sağ ve kadın/vitrin olarak. Her oy katmanından birer kişi de vekil adayı olarak seçilmiş. Cemaatte mevcut vekil DİLEK çekilmiş ve başka bir aday tercih edilmiş. Çizgide bence KURT ve ÖZEL sıralamada yarışmışlardır ve mevcut vekil KURT’un bayrağı devretmesi uygun görülmüştür. Merkez sağ katmanında BİLGİÇ ile diğerleri değerlendirilmiş ve BİLGİÇ ile yola devam kararı verilmiştir. Kadın/vitrin katmanında ise kendini bürokraside ispat etmiş, deneyimli bayan doktor tercihi yapılmıştır genel merkez tarafından.

 

Uzun lafın kısası. Listelerde bence hiç sürpriz yaşanmamıştır. CHP ve MHP merkez sağ ve sola talip olduklarını aday kaliteleri bakımından göstermişlerdir. Kararı 12 Haziran’da verecek olan seçmen maalesef sadece aday sıralamasına bakmayacaktır. İyi olan, seçim sürecini iyi yöneten parti ipi göğüsleyecektir. Kendine has bir çıta ortaya koyan CHP ve baraj sorunu problemi yaşamak istemeyen MHP’nin gözler üzerlerinde olacaktır. BAYKAL, SAV, ODA, MISIR, LİBYA, ONE MİNUTE, BENİM ADIM KEMAL, ŞU CEMAAT KENDİNİ FESHETSİN gibi pankartları şimdiden görür gibiyim. Hayırlı olur inşallah…

 

Kalın sağlıcakla…

 

Ziya ÖZTÜRK

Isparta-14.04.2011

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR