24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
19 Haziran 2015 Cuma 17:20

Isparta: Adı Demirel'le Özdeşleşmiş Şehir

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in adı, memleketi Isparta'da bugüne kadar üniversite, havalimanı, organize sanayi bölgesi, okul gibi pek çok yere verildi.
Isparta: Adı Demirelle Özdeşleşmiş Şehir

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Demirel, memleketi Isparta için de önemli bir isim. Atabey ilçesine bağlı İslamköy Mahallesi'nde dünyaya gelen Demirel'in adı, ildeki pek çok kurum ve yerde yaşatılıyor.

ISPARTA SÜLEYMAN DEMİRELÜNİVERSİTESİ
Demirel'in ismini taşıyan kurumların başında Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) geliyor. 1992 yılında kurulan üniversitenin ambleminde Isparta gülünün yanında Demirel'in imzasını bulunuyor.

Üniversitenin internet sitesinde Demirel'in, "Isparta'da kurulan üniversite benim adımı taşımaktadır. Benim adımın olduğu yerde de birincilik vardır" şeklinde sözlerine yer veriliyor. Demirel, adını taşıyan üniversitede birçok kez akademik yıl açılışına katıldı, öğrencilere ilk dersi verdi.

DEMİREL'İN ADINI TAŞIYAN LİDERLİK MERKEZİ KURULACAK
Bünyesinde olan 18 fakülte, 3 yüksekokul, 20 meslek yüksekokulu, 6 enstitüsü ile 46 araştırma uygulama merkezinde eğitim gören 70 bin öğrencisi bulunan SDÜ'de gelecek dönemde Süleyman Demirel adını taşıyan "liderlik merkezi" kurulması planlanıyor.

HAVALİMANINA DA İSMİ VERİLDİ
Süleyman Demirel adını taşıyan diğer önemli yer, kentteki havalimanı. 1997 yılında hizmete giren Süleyman Demirel Havalimanı'nın 5 bin 400 metrekare iç ve dış hat ortak kullanım alanında yılda 1,5 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasitesi bulunuyor.

ORGANİZE SANAYİ
Isparta'daki organize sanayi bölgesinin adı da 9. Cumhurbaşkanının ismini taşıyor. Gönen ilçesindeki Isparta Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi, 2003 yılında hizmete girdi.

Demirel'in adı, Isparta'da ayrıca pek çok bulvar, cadde, mahalle, okul ve kongre merkezine de verildi.

DEMİREL İSMİ NERELERDE VAR
Bunlardan bazılarının isimleri şöyle:
"Senirkent ilçesinde Süleyman Demirel Bulvarı ve Süleyman Demirel Mahallesi, Gönen ilçesinde Süleyman Demirel Ortaokulu, il merkezinde Süleyman Demirel Caddesi,Süleyman Demirel Kongre ve Sergi Sarayı ve Süleyman Demirel Fen Lisesi, Uluborluilçesindeki Süleyman Demirel Bulvarı."
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR