21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Aralık 2013 Salı 08:16

Isparta Çekinceli Coğrafya Kategorisinde

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ve 100 kişilik bir Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Deprem Atlası’na göre Isparta, ‘ÇEKİNCE COĞRAFYA’ kategorisinde değerlendirildi.
Isparta Çekinceli Coğrafya Kategorisinde

İŞTE ÇARPICI VERİLER
- Isparta’da beklenen deprem yıkım gücü: Richter Ölçeği’ne göre 9.
- Deprem aralığı: 70 yıl.
- Isparta’yı yıkan depremler: 1849 yılı: 5.2. 1914 yılı: 6.9. 1930 yılı: 5.9
- Yapılaşmada göz önünde bulundurulması gereken deprem dayanıklılığı: 7.0

BİLİM NE DİYOR?
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin: “Bunlar bölgedeki tektoniğe bağlı, normal gelişen depremlerdir. Akdeniz açıklarında bu büyüklükte depremler beklenmelidir”

Depremin yerin 88 kilometre derinliğinde gerçekleşmesinin, bu bölgede gerçekleşen depremlerin genel karakteristiğini yansıttığını vurgulayan Şahin, yüksek derinlikte meydana gelmesi nedeniyle büyüklüğünün fazla olduğunu kaydetti.

DERİN OLDUĞU İÇİN ARTÇI OLUŞMAMIŞTIR
Depremin bölgede Afrika levhasının, Anadolu levhasının altına dalması ile oluştuğunu dile getiren Şahin, şöyle konuştu:
“Bu bölgede daha önce 6 büyüklüğünde depremler meydana gelmiştir. Antalya Körfezi'nde meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından Akdeniz açıklarından yine 3,1 ve 2,6 büyüklüğünde depremler oluştu. Bu depremler 5 büyüklüğündeki depremin artçıları değildir. 5 büyüklüğündeki deprem, derinde olması nedeniyle artçı meydana getirmemiştir.”

‘Ege Denizi'ndeki devam eden sismik aktiviteler, Anadolu'nun önünü boşalttığı için Afrika levhası dalım sürecine devam edecektir. Akdeniz'deki sismik boşluklar doldurulacaktır’ diyen Doç. Dr. Şakir Şahin sözlerini şöyle tamamladı:

“Ege yayı olarak nitelendirilen hatta bu büyüklükteki depremler meydana gelecektir. Bunlar bölgedeki tektoniğe bağlı, normal gelişen depremlerdir. Akdeniz açıklarında bu büyüklükte depremler beklenmelidir. Çünkü bölgede iki aşamalı dalma batma zonu vardır. Son bir ay içerisinde depremlere bakıldığında, 10 gündür deprem aktivitesinin yoğunlaştığını görüyoruz. Bu depremlerin yüzeye etkisi, derin olmasından dolayı zayıf olacaktır.”

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR