23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13 Nisan 2012 Cuma 15:36

Isparta Cezaevi Rahatlayacak

Isparta Baro Başkanı Av. Gökmen Gökmenoğlu, denetimli serbestlik kanununda yapılan son düzenlemeyle kapasitesinin üzerinde hizmet veren Isparta Yarıaçık Cezaevi’nde yüzde 30’luk bir rahatlama olacağını söyledi .
Isparta Cezaevi Rahatlayacak

Hükümlülerin dış dünyaya uyumlarını sağlamaları, aileleriyle bağlarını sürdürmeleri ve güçlendirmeleri amaçlayan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Isparta Baro Başkanı Av. Gökmen Gökmenoğlu için oldukça yerinde yapılan bir düzenleme.

YÜZDE 30 RAHATLAMA OLACAK
Isparta örneğini veren Gökmeoğlu, yarıaçık cezaevinin 450 kişilik kapasitede iken ek bağlantılarla 750’ye çıkarılmasına rağmen şu anda 892 tutuklu ve hükümlünün burada kaldığını söyledi. Isparta cezaevinin kapasitesinin üstünde olduğuna dikkat çeken Gökmenoğlu, son düzenlemeyle yüzde 30’luk bir rahatlama olacağını tahmin ettiklerini söyledi .

GEÇ BİLE KALINDI
Bu düzenlemede geç bile kalındığını kaydeden Gökmen Gökmeoğlu Isparta ölçeğinde olduğu gibi, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kapasitesinin üç dört katı doluluğa ulaşan ceza ve infaz kurumları olduğunu anımsattı. Bundan dolayı tutuklu ve hükümlülerin her ne kadar tutuklu ve hükümlü iseler de insan hakları temelinde haklarının zayi olduğunu belirten Gökmenoğlu, “Bu yasa ile birlikte açık cezaevinde cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, çocuk eğitim evinde toplam cezasının 5’te birini tamamlayan koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezaevi dışında geçirebilecek. Cezaevi Müdürlüğü’nün hazırlayacağı rapor ve hakimin kararıyla cezalarının geriye kalan kısmını dışarıda geçirebilecekler” dedi.

ISPARTA CEZAEVİ RAHATLAYACAK
Isparta örneğini veren Gökmeoğlu, yarıaçık cezaevinin 450 kişilik kapasitede iken ek bağlantılarla 750’ye çıkarılmasına rağmen şu anda 892 tutuklu ve hükümlünün burada kaldığını söyledi. Isparta cezaevinin kapasitesinin üstünde olduğuna dikkat çeken Gökmenoğlu, son düzenlemeyle yüzde 30’luk bir rahatlama olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

ÖZEL ŞARTLAR
Açık cezaevine ayrılma şartları oluşmasına karşın ayrılamayan veya bu nedenle kapalı cezaevine geri gönderilen iyi halli hükümlülerin, açık cezaevine ayrılma şartlarının oluşmasından itibaren en az 6 aylık süre geçerse, diğer şartları da taşımaları halinde bu uygulamadan yararlanabileceklerini kaydeden Gökmenoğlu, “Bunun yanında 0-6 yaş grubu çocuğu olan ve koşullu salıverilmesine iki ve daha az yılı kalan kadın hükümlüler, maruz kaldıkları hastalık, sakatlık ve kocama nedeniyle hayatlarını tek başına idame ettiremeyecek olanlar arasından koşullu salıverilmesine 3 yıl ve daha az süre kalanlar adli tıp kurumu veya kurumun onayladığı sağlık kurumundan alınacak raporla bu düzenlemeden istifa edebilecekler” dedi.

ELEKTRONİK KELEPÇE GELİYOR
Denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezasının infazına karar verilen hükümlünün, koşullu salıverilme tarihine kadar; kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılabileceğine dikkat çeken Gökmenoğlu , “Bunun yanında hükümlü bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulabilecek. Yine elektronik kelepçe uygulaması da gündeme geliyor. Şüpheli sanıkların veya hükümlülerin gözetimi ABD’de olduğu gibi elektronik kelepçe ile yapılabilecek. belirlenen yer veya bölgelere gitmeyebilecek, belirlenen programlara katılabilecek. Bu yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına tabi tutulmasına denetimli serbestlik müdürlüğü karar verecek. Hükümlü; cezaevinden ayrıldıktan sonra, denetimli serbestlik müdürlüğüne 3 gün içinde müracaat etmemesi; yükümlülüklere, hazırlanan denetim ve iyileştirme programına, denetimli serbestlik görevlilerinin bu kapsamdaki uyarı ve önerileriyle, hakkında hazırlanan denetim planına uymamakta ısrar etmesi halinde koşullu salıverilme tarihine kadar olan cezasının infazı için kapalı cezaevine gönderilecek” diye konuştu.

BAŞKA SUÇTAN TUTUKLAMA KARARI OLMAMASI ŞART
Denetim serbestlikten yararlanırken hükümlünün işlediği sabit olan bir başka suçla ilgili tutuklama kararı olmaması gerektiğinin altını çizen Gökmenoğlu, “ Hükümlünün başka bir suçtan dolayı tutuklanması, bu uygulamadan önce işlediği iddia olunan ve cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir suçtan dolayı soruşturmaya tabi tutulması, bu uygulamadan sonra işlediği iddia olunan ve cezasının alt sınırı 1 yıl veya daha fazla olan suçtan dolayı soruşturmaya uğraması halinde, hükümlünün kapalı cezaevine gönderilmesine karar verilecek” dedi. Gökmenoğlu, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle koşullu salıverilmelerine bir yıldan az süre kalan; açık cezaevinde bulunan, kapalı cezaevinden açık cezaevine ayrılma şartlarını taşıyan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında çekebileceğini sözlerine ekledi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR