24 Eylül 2017 Pazar

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Isparta (Elmas)ına Kan (Tema)sı

07 Kasım 2014 Cuma 20:01

    Bir olayı, bir eylemi, bir hadiseyi karikatürle anlatmak ve ironi kazandırmak için çok hoş bir olaydır. Sayın İbrahim Özdabak, son yıllarda basında başarılı çalışmalarıyla köşesinde okurlarının beğeniyle takip ettiği önemli karikatüristlerimizdendir. Isparta elmasının üzerine kan temasını işlemesi yöre halkını çok çok üzmüştür.

    Elma işçilerini taşıyan midibüsün aşırı yolcu alması ve fren tertibatının aşırı yükü kaldıramayıp kaza yapması sonucu 18 kişinin hayatını kaybetmesi olayını hep beraber üzülerek gördük.

     Elma üretici Isparta'lıya göre, bu vahşeti anlatan bir karikatür yaparak bir ironi yapacaksak ya da olayı karikatürize edeceksek ana konu elma olmamalıydı. Zira ölen kişiler, elma yedikleri için ya da elma ağacından düşerek ölmediler. Ölüm sebepleri, bir cinayettir, bir trafik canavarıdır. Buna etken sebepleri sıraladığımızda, düzenli denetimlerin olmaması, şoförün para hırsı, çalışanların başlarına gelecek hadiseleri düşünememesi, cehalet vs. vs…

    Geçenlerde sosyal medyada, yabancı ülkede çekilmiş bir video izledim. Konusu, bir trafik polisinin, sarhoş bir araç sürücüsünün ehliyetine el koyması gerekirken görmezlikten gelmesiyle sürücünün yola devam etmesidir. Sarhoş olan sürücü bir müddet sonra, olacak ya polisin çocuğuna çarpar ve çocuk bütün müdahalelere rağmen kurtulamaz. Şoför, yakalanır tutuklanır. Polis baba tutukluyu görünce bir kere daha beyninden vurulur. Zira buna esas sebep kendisidir...

     Burada sözüm Isparta polisine değildir. Bir zaafı dile getirdim. Bir takım zaaflar ve istismarların yaşandığı ülkemizde caydırıcı kanunların yeterince işlememesi topluma ve bireylere sonucu can, mal kaybı ve yaralanmalar olarak geri dönmektedir...

   Bir istatistiğe göre: ülkemiz karayolu ağında 2013 yılında toplam 1 207 354 adet trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 1.046.048 adedi maddi hasarlı 161 306 adedi ise ölümlü yaralanmalı trafik kazasıdır.

    Her hadise, her kaza bize çok şeyler öğretmeli. Son birkaç ay içinde üç büyük otobüs kazası, Antalya yolu üzerinde Afyon berberler odasının kazası, Süleyman Demirel Üniversitesinin kazası ve bu üçüncü kaza.  Kazada onlarca kişi öldü üçü de aynı coğrafyada. Belki tesadüftür ama olaylar bize bazen bir takım mesajlar verebiliyor aslında, önemli olan bu mesajları alabilmektir.

      Karikatür, bakıldığında elmaya kan bulaştı algısını veriyor. Geçmişte, bu tür temalara baktığımızda, postala kan bulaştı, eli kana bulaştı ya da bir hadiseye kan bulaştı der gibi anlaşılmaktadır.

     O yörenin ekmek teknesi, Isparta'lı için "Elmas" olan, Türkiye'de marka olmuş ve bütün dünyanın en çok sevdiği bir meyveyi, masum bir durumdayken kan temasıyla bu hadise anlatılmamalı. Burada kan, elmanın üzerinde değil, nerede olması gerektiğini, okurlarımın yorum hakkını kullanarak fikirlerini almak istiyorum… En doğrusunu onların yazacağı kanaatindeyim... 

   Kan temalı karikatürde, Isparta'lılar için düzeltilmesi gerektiren konu var. Saygıdeğer İbrahim Özdabak uygun bir şekilde hadiseyi tekrar gözden geçirip, elmanın üzerindeki kanı olması gereken yere çizmelidir.

    Böylece bu düzeltmeden en çok mutlu olacak olan, Elma üretici çiftçi ve Barla'lılar olacaktır.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR