19 Eylül 2017 Salı

Kadir YAVUZ / Ajans32

Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı...

14 Şubat 2012 Salı 17:12

ISPARTA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI ŞEVKET KARAHAN’IN VALİ MEMDUH OĞUZ BEYİ ZİYARETİ VE BİRLİKTELİK MESAJLARI…

 

Şevket Karahan’ın, Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı seçildikten sonraki bürokrat ziyaretlerini ve hele hele Isparta Valisi Sayın Memduh Oğuz Bey’i ziyaretinden ortaya çıkan sonucu çok olumlu buldum. İlk defa doğru dürüst bir birliktelik havası sezdim.

 

Basın yan yana gelmediğinde; ne o ilin Valisinden, ne Emniyet Müdüründen ve ne de diğer kurum ve kuruluşların üst makamlarından faydalanmanız mümkün değildir. Bu Isparta için elzem ve Isparta’nın menfaatleri için bir o kadar önemlidir.

 

Şevket Karahan’la birkaç kez görüşmüş, görüşmemişimdir… Yani, sayısı sınırlıdır. Bir veya ikiyi geçmez. Kendilerini Zeki Çelik Bey’in ricaları üzerine,  sahibi olduğu HABER GAZETESİ’nin kuruluş kutlamasının yapıldığı gün, ziyaret etmiştim. Ardından kısa bir zaman sonra Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığına seçildi. Bir hayırlı olsun, ziyareti düşünüyordum; dün, basında bir beyanatını görmüş; onu eski bir gazeteci olan Cengiz Bey’e anlatıyordum ki, o da “Ben de şimdi orada yazıyorum. İstersen gidip görüşebiliriz.” Dedi. Bende: “Elbette, zaten kendisini yakinen takip ediyorum. Çalışmalarını takdir ediyor, ziyareti düşünüyordum. Haydi, gidelim” dedim.

 

Şevket Bey, ofisteydi. Bir hayli konuştuk, sohbet ettik. Basınla, gazeteciler cemiyetiyle, gazetecilere ve çalışanlarına sahip çıkılmasıyla ilgili konularda konuştuk. Görüşler aldık, verdik. Hele Vali Bey’i ziyaretinden sonraki birliktelik mesajındaki olumlu tavrı gözlemleyişimden bahsettim. Elbette burada, birliktelik konusundaki bağlayıcı faktörün, Vali Memduh Oğuz Bey olduğunu da unutmayalım.

 

Memduh Oğuz Bey’in gazetecilerle olan diyalogunu bizzat yaşadım. Henüz Isparta’ya ilk geldiği günlerde, mahalli gazetelerin köşe yazarlarını konakta kahvaltıya aldılar… Bende davet edildim ama o gün İstanbul’a gitmiştim. Valilikten telefon edildiğinde, mazeretlerimi bildirmiş, katılamayacağımı söylemiştim. Köşe yazarları arkadaşlarla daha sonrasında karşılaştığımda hepsinin birer birer telefonla aranarak davet edildiklerini öğrendim. Çok güzel bir adımdı… Şimdiye kadar ne aranmış ve ne de sorulmuştuk. Köşe yazarları, o şehrin aynasıdır. Şehri, yorumlarıyla köşesine taşır… Köşeden, gözüyle gördüğü güzellikleri alır, gönlüyle de çevreye yansıtır. O köşesinde, halkın ortak gözü kulağı olur. O ortak mesajları, vermesi gereken yerlere verir.  

 

Ortak mesajlar üzerinde, bir araya gelinmeliydi? Nedir Isparta’nın ortak mesajları?

Demiryolu ağının ilimizden alınıp, başka illere verilmesi? Tren sesini duymaz oldum dedim, birkaç yazımda ama çıt çıkmadı Isparta’dan, onun üst derece bürokratlarından… Isparta Garı bir şeyler olacaktı… Ne oldu bilemiyorum. Gördüm ki, hızlı tren projesinde de biz yokmuşuz… Burdur projeye dâhil edilmiş, Isparta yok! Geçenlerde, Antalya Burdur-Isparta yoluna karayolları tarafından koyulan yol tabelasındaki bir hatayı basından öğrendim. Orada Antalya’ya Isparta üzerinden de, gidildiği hâlde nedense sadece Burdur-Antalya tabelasının olduğu; Isparta’yı gösteren tabelada da nedense Gönen-Isparta-Konya ibaresinin yazıldığını okuduğumda; işte, Isparta basınına, Ispartalı İşadamlarına, siyasetçisine ve bürokratına büyük iş düşüyor, dedim. O gazete yerine tüm gazetelerin o konu üzerinde durmaları, anında Isparta’nın seçtiği ve meclise gönderdiği milletvekillerini arayıp, durumu bildirmeleri gerekirdi… Birlikteliğin ardından, ertesi gün o tabelanın düzeldiğini görürdünüz.

 

Hele, Isparta’da Süleyman Demirel Havalimanı gibi bir modern havalimanımız olmasına rağmen neden Ankara’ya İstanbul’a her gün uçak kaldırılamadığını anlamış değilim. Burdur ve Isparta gibi iki şehrin tam ortasında kurulmuş olan bu güzelim havalimanının sahipsizliğine doğrusu üzülmemek mümkün değil!

 

Basının birlikteliği sanıyorum Isparta’nın çözüm bekleyen sorunlarını çözmeye yarar. Şevket Karahan’ın tüm gazetecilere, gazete çalışanlarına yani Gazeteciler Cemiyetine üye olanlara “Ev Müjdesi” verdiği manşet haberinin de, bir an önce gerçekleşmesi dileğimle, çalışmalarında başarılar diliyorum.      

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR