26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
07 Mayıs 2012 Pazartesi 10:41

Isparta Gülü Japonya'da Tanıtılacak

Isparta ve güle dair ne varsa, Japonya’nın Tokyo kentinde düzenlenecek olan Gül Festivali’nde tanıtılacak.
Isparta Gülü Japonyada Tanıtılacak

Dünyanın en önemli fuarları arasında yer alan ve Japon Devlet Televizyonu’nun organize ettiği Gül Festivali’ne, BAKA da katılacak. Kalkınma ajansları içinde sadece BAKA’nın davetli olduğu festivalde, Isparta Gülü’nü ve gülle yaşantıyı merkeze bağlı Güneykent’te yapılan hediyelik eşyalar anlatacak. Kapı süsleri, magnetler, gül toplamyı sembolize eden eşekte gül taşıma, tabakta gül gibi birçok çeşit hediyelik eşya Japonya yolcusu.

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin’in tanıttığı bu hediyelik eşyaların hazırlanma serüvenini de şöyle anlatırken, “Güneykent kasabasında belediyenin öncülüğünde, Gönen kaymakamlığının desteğiyle bayanlarımız güle ilişkin tasarımlı süs eşyaları yaptılar. Bunlar kasabaya gelen turistlere satılacak. Ya da oralara gönderilecek” dedi.

Engin, “Dünyanın yüzde 60 gül üretimini Isparta yapıyor. Fakat, dünyada yüzde 10 bile tanınmıyor. Biz tanıtım oranının yükseltilmesi için çaba harcıyoruz. Japon turistleri buraya çekmek bizim hayalimiz. Onlar kültür turizmini çok seviyorlar. Sagalassos, Pisidia Antiocheia gibi. Isparta’da gülle ilgili konaklama, gül bahçelerinde gül toplama, onun dışında da Güneykent kasabasında alternatif turizm açısından pansiyonlar oluşturmaya çalışıyoruz. Japonlar, yerel yaşamın olduğu temiz, nezih yerleri istiyorlar.” dedi.

Tuncay Engin, turizmin çeşitlendirilmesi adına Japonya ile yapacakları çalışmalardan da oldukça umutlu olduklarını söyledi.

Japonya’nın Tokyo kentinde yapılacak olan Gül Festivali’ne, BAKA temsilcisi, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Zabun, ITSO Başkanı Hasan Hüseyin Kaçıkoç da katılacak. Festivalin başlama tarihi ise 9 Mayıs.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR