26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Eylül 2013 Salı 11:11

Isparta İl Halk Kütüphanesi Ülke Genlinde İlk 3’te

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü’nün bilgilerine göre ülkemizdeki il halk kütüphaneleri arasında Isparta İl Halk Kütüphanesi’nin ilk 3’te, çocuk kütüphanemizin de ilk sırada olduğunu bildirdi.
Isparta İl Halk Kütüphanesi Ülke Genlinde İlk 3’te

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, kütüphaneler olarak Türkiye’ye örnek bir çalışma içinde olduklarını bildirdi. Bu anlamda Bakanlıktan gelen yetkililerin de kendi gözlemleriyle bunu tescillediklerini ifade eden Kılıç, yapılan modern değişiklik ve insanların ihtiyacını karşıladıkları için Ispartalının artık okumaya başladığını söyledi.

Bu anlamda Kütüphanedeki üye kayıt sayısıyla Türkiye’de İstanbul ve Ankara’nın ardından ilk sırada geldiğimizi dile getiren Kılıç, şunları söyledi: ‘’Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görev ve misyonları arasında şehirlerde il müdürlüklerince kütüphanelerin arttırılması, standartların iyileştirilmesi, okutucuların arttırılması yer almaktadır. Artık dünyada bilgi üretenler, bilgiyi kullananlar varlıklarını devam ettiren güç haline geliyorlar. Bizlerde bilgi toplumu oluşturmak amacıyla kütüphanelerimizi aktif hale getirmeye çalışıyoruz. Şuanda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı ülkemizde 29 ilde kütüphane bulunmaktadır. Bu kütüphanelerin fiziki mekânlarının kalite standartlarını yükselttik, güncel kitapların sayılarını artırdık.

YÜZDE 4 BİNLİK BİR ARTIŞ YAŞANDI
2011 yılında bir yıllık 463 üyemiz var iken, 2012 yılında 12 bin 500 rakamına ulaşmıştık. Bu rakam şuanda yaklaşık 15 bine ulaştı. 2011 ile 2013 yılları arasını kıyasladığımız zaman yaklaşık yüzde 4 binlik bir artış var. Demek ki, kütüphanemiz halkımız tarafından benimsenmiş ve kabul edilmiş.

Üniversitelere hazırlanan gençlerimizin başarılarında da bir ev sahipliği yapar hale geldik. Ayrıca diğer öğrenci ve vatandaşlarımızın da istifade ettiği bir yer oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığının Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü’nün bilgilerine göre ülkemizdeki il halk kütüphaneleri arasında Isparta il halk kütüphanesinin ilk 3’te olduğunu biliyoruz. Ayrıca 1. katımızda merkez çocuk kütüphanesi var. Burada hizmeti o kadar çeşitlendirdik ki, hem okulöncesi çocuklara, hem 6-14 yaş arası hem de gençlerimize olmak üzere playstation gibi oyun konsolları, oyun masaları, internet salonlarımız bulunmakta. Çocuklarımız kütüphaneden çıkmıyorlar. Gerek içeriği gerekse hizmet bakımından bakıldığı zaman kütüphanemizin çocuk kütüphaneleri arasında ilk sırada olduğunu biliyoruz.

İSTENİLEN KİTABI NEREDE OLURSA OLSUN GETİRTİYORUZ
Aranılan kitap bizim ilimizdeki kütüphanede yok ise, ülkemizde hangi ilde varsa, onu getirtiyoruz, okunduktan sonra geri gönderiyoruz. Kütüphanelerimizde yayınlar arttı. Herkesi kütüphaneye davet ediyorum ve üye olmaya çağırıyorum. Sadece ilk halk kütüphanesinde 15 bin üyemiz var. 2012 yılı sonunda kütüphanemizdeki üye sayımızı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü’ne bildirdiğimizde bizi uyardı. Üye sayısını yanlış girmişsiniz, bin 250 olması gerekirken 12 bin 500 olarak girmişsiniz dediler. Biz de hayır dedik, üye sayımız bu dedik. Sayın genel müdürümüz Isparta’ya geldi, inceledi ve gördü. Şuanda il halk kütüphanesi ile çocuk kütüphanemiz Türkiye’ye örnek gösteriliyor.

SOSYAL ÇALIŞMALARA DA İMZA ATIYORUZ
Ayrıca etkinlikler düzenliyoruz. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği korusu oluşturuldu. Gül çocuk korosu kuruldu. Bunların yanında tezhip, minyatür, ebru kursları veriyoruz. Yazar ve şairlerimiz imza gününe geliyorlar. Bu aktiviteleri daha da geliştirmek ve artırmak istiyoruz.

ÖDENEK BAKIMINDAN DA 4. SIRADAYIZ
İlk 3’te Ankara ve İstanbul var. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2013 yılında 150 kütüphaneye etkinlikler yapılsın diye ödenek çıkardılar. Biz 4. sırada yer aldık. İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra etkinlikler için en çok ödenek alan il Isparta oldu.’’

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR